zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

V tejto rastline sa ukrýva liečivá sila prírody: Pomáha pri prechladnutí, posilňuje imunitu a má antibakteriálne účinky!

Je charakteristický obrovskými listami a rastie bez povšimnutia ako burina. Väčšina z nás si ho možno pamätá z detstva, hlavne keď sa na stanovačke minul toaletný papier ;) V tejto obyčajnej rastline sa však ukrýva neobyčajná liečivá sila prírody. Možno budete prekvapení, čo všetko táto rastlina dokáže…

Jeho koreň je hotový zázrak! Ideálny čas pre jeho zber je práve na jar. Koreň treba očistiť, narezať a sušiť pri teplote do 40°C. Takisto ho treba chrániť pred vlhkom a priamym slnkom.

Účinky

Výťažky z lopúcha majú priaznivý vplyv na pokožku hlavy a preto ich nájdete aj v rôznych kozmetických prípravkoch. Pre svoje antibakteriálne účinky je veľmi vhodný pri liečbe kožných problémov ako sú ekzémy, psoriázy a pod. Pomáha tiež ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny (likviduje baktérie v ústnej dutine). Je vysoko účinný aj pri zažívacích problémoch, pri žalúdočných vredoch a koreň lopúcha sa používa aj pri cukrovke, dne, či ľadvinových kameňoch.

Odvar z lopúcha podporuje látkovú výmenu a čistí ľadviny. Čaj pomáha pri prechladnutí, zmierňuje chrípku, znižuje horúčku, čistí organizmus a posilňuje imunitu. Je výborný v boji proti plesniam a baktériám, reguluje hladinu cukru v krvi a znižuje krvný tlak.  

Čaj z lopúcha

Lyžičku podrveného sušeného koreňa zalejeme horúcou vodou a necháme vylúhovať. Pijeme nesladený, alebo ochutený medom.

Lopúchový obklad

Odvar z koreňa lopúcha nechajte vychladnúť a potom ho opäť zohrejte na cca 60°C. Namočte doňho uterák a ešte teplý ho prikladajte na postihnuté miesta.

Čerstvý koreň lopúcha

Šťava z čerstvého koreňa pomáha pri bodnutí hmyzom. Stačí koreň prerezať a štípanec potrieť.

Lopúchová tinktúra

Na 1 liter frakovky (Alpy) pridajte 400 g sušeného rozdrveného koreňa. Nechajte 4 týždne lúhovať v uzavretej nádobe a každý deň ju pretrepte. Potom prefiltrujte, zmiešajte s rovnakým podielom vody a potierajte miesta s uhrami a akné.

Foto: pixabay
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie