zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Lacné a účinné: Babské recepty proti kašľu, viróze a nachladnutiu!

Naše babičky a prababičky nemali vždy poruke lekára a už vôbec nie plne vybavené lekárne na každom kroku. S mnohými chorobami, s ktorými dnes bojujeme pomocou liekov, museli ony zápasiť len pomocou prírodných receptov.

Naše babičky a prababičky nemali vždy poruke lekára a už vôbec nie plne vybavené lekárne na každom kroku. S mnohými chorobami, s ktorými dnes bojujeme pomocou liekov, museli ony zápasiť len pomocou prírodných receptov. Zozbierali sme pre vás recepty proti viróze, nachladnutiu a kašľu, ktoré sú overené mnohými generáciami.

Proti kašľu

Cukrový sirup proti kašľu

Potrebujeme:

250 ml vody

250 g kryštálového cukru

1 vrecko tymiánu

Postup:

Cukor a vodu preložíme na plameň a rozvaríme. Keď je cukor rozpustený, pridáme tymián, prikryjeme pokrievkou a necháme odpočívať, kým tekutina nevychladne. Užívame 1 lyžičku sirupu 4-5 denne.

Teplé mlieko s medom

Pomáha pri virózach a nachladnutí. Dokáže tiež tlmiť dráždivý kašeľ a uvoľňuje hlieny. Čaj je najlepšie piť večer pred spaním.

Teplé mlieko s medom a maslom

Má rovnaké účinky, ale navyše blahodárne pôsobí na sliznicu podráždeného hrdla.

Teplý čaj so zázvorom, citrónom a medom

Má antibakteriálne účinky, bojuje proti zápalu a urýchľuje proces hojenia podráždených slizníc. Čaj prirpavujeme z 10 g strúhaného čerstvého zázvoru a 1 litra vody. Varíme približne 5 minút. Do vlažného čaju pridáme citrónovú šťavu.

Bylinkový sirup proti kašľu

Potrebujeme:

1 liter filtrovanej vody

¼ závoru (strúhaného čerstvého alebo sušeného)

¼ šálky sušených kvetov rumančeka

¼ šálky sušeného koreňa ibišu lekárskeho

1 lyžicu sušenej škorice

¼ šálky čerstvej citrónovej šťavy

1 šálku medu

Postup:

Vodu nalejeme do hrnca a pridáme sušené bylinky. Privediemie k varu a necháme variť, kým sa objem nádoby nezredukuje na polovicu. Potom zložíme z plameňa a prepasírujeme cez jemné sito.

Kým je kvapalina, ktorú sme získali ešte teplá (nie vriaca), zmiešame ju s citrónovou šťavou, medom a dobre premiešame.

Skladujeme v uzatvárateľnej nádobe v chladničke po dobu dvoch mesiacov.

Dávkovanie: Dospelí 1 lyžicu sirupu 3x denne, deti 1 lyžička sirupu 2-3 x denne v závislosti od ťažkostí

Obklady:

Medový obklad proti hlienom a zápalu priedušiek

Ako sa zbaviť kašľa a hlienov v pľúcach za jednu noc? Spoznajte prekvapivé účinky medového obkladu!

Na prípravu medového obkladu budete potrebovať:

  • Organický surový med
  • Múku
  • Bravčovú masť alebo olej
  • Čisté bavlnené tkaniny
  • Obrúsok a sadrový pásik

Ako na prípravu:

  • Múku zmiešame s malým množstvom medu, aby vznikla hustá zmes. Zmes by však nemala byť taká lepkavá, aby sa držala rúk. Môžete pridať trochu oleja a v prípade potreby pridajte viac múky.
  • Umiestnite zmes na obrúsok a zabaľte ju do bavlnenej látky. Zmes umiestnite na hruď v oblasti priedušiek a pľúc a pripevnite sadrovým pásikom, ale dajte pozor, aby zmes nebola aplikovaná na srdce, ale čo najďalej od neho. Odporúča sa nosiť bavlnené pyžamo
  • Zmes možno odstrániť po 2-3 hodinách, ak liečime deti. Dospelí môžu mať obklad aj celú no.

Táto liečba môže spôsobiť, že sa pacient bude nadmerne potiť. Z tohto dôvodu je dobré používať špeciálne periny a obliečky, ktoré sú prievzdušné.

Tieto medové obklady majú protizápalový účinok. Viditeľné pozitívne výsledky sa objavia už v počiatočnom štádiu ochorenia, takže nimi možno predchádzať komplikáciám.

Liečba môže byť opakovaná počas niekoľkých dní v rade, ale už po prvej aplikácii pacient pocíti výraznú úľavu. 

Tvarohový obklad

Používa sa na boľavé hrdlo. Na utierku alebo plátenú plienku naneste tvaroh, priložte na hrdlo a prekryte igelitom a šatkou.

Octový obklad

Ten sa používal na zníženie horúčky. Uterák alebo staré tričko sa namočí do vody s octom v pomere 1:1. Do uteráka sa zabalia nohy, prekryjeme igelitom a zabalíme do deky.

Kolieska citrónu alebo surový zemiak na zápästia

Prikladanie koliesok sa používalo na znižovanie teploty.

Proti nádche

Častým prostriedkom na liečbu príznakov prechladnutia a nádchy bol preplach nosových dierok soľným roztokom (voda a soľ). Roztok pomáha rozpúšťať hlieny, dezinfikuje a čistí dutiny.

Roztok vody a soli sa tiež používa na kloktanie pri zápale hrdla.

Pri nádche a zápalu dutín je tiež veľmi účinné naparovanie. Do vriacej vody sa vložia bylinky ako harmenček, tymián, mäta, alebo aj nakrájaná cibuľa. Naparuje priamo nad horúcou tekutinou minimálne 10-15 minút.

Ďalšie prostriedky liečby

Bylinkové čaje – z byliniek ako skorocel, šalvia, medovka, majoránka, anýz, fenikel, materina dúška, lipa… Potraviny, ktoré sa konzumovali vo zvýšenej miere boli červená kapusta, chren, repa, červené ovocie – najmä jablká.

Cesnak a cibuľa

Z cibule sa pripravoval cibuľovo-cukrový sirup proti kašľu, cibuľové obklady pomáhali bojovať proti hlienu a zápalu. Cesnak sa konzumoval vo zvýšenej miere, najčastejšie s mastnými hriankami.

Poznámka: Tieto metódy považujte za podporné metódy liečby a v prípade vysokej horúčky, alebo vážnejších príznakov ochorení sa na ne rozhodne nespoliehajte. Neváhajte navštíviť lekára.

Najlepšie tipy pre zdravie