zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Jablkový čaj s rozmarínom je fantastický pre zdravie: Má protizápalové účinky, posilňuje imunitu a ešte oveľa viac!

Tento recept na jablkový čaj s rozmarínom podľa portálu curapelanatureza si uložte medzi svoje obľúbené babské recepty. Dôvod sa dozviete v tomto článku.

Ľudia si v poslednej dobe čoraz viac uvedomujú, že je dôležité pravidelne sa starať o svoje zdravie. Dávajú si preto pozor, čo konzumujú a vo všeobecnosti sú pri rôznych zdravotných ťažkostiach obľúbené prírodné kúry a babské recepty.

Jablko je jedným z plodov, ktoré sú veľmi chutné aj pri príprave čaju. Je bohaté na živiny a ak nie je chemicky ošetrené, značná časť živín je obsiahnutá práve v jeho šupke. Preto je zdravšie konzumovať ho aj s ňou.

Ak spojíte jablko s rozmarínom, dostanete naozaj vynikajúci prírodný liek, ktorý má pre organizmus množstvo výhod.

Výhody jablka

Pravidelná konzumácia jabĺk vám pomôže upevniť zdravie. Dužina aj šupka obsahujú okrem vlákniny a silného antioxidantu kvercetín aj vitamín C, minerály ako vápnik, fosfor a draslík. Toto sú výhody, ktoré získate konzumáciou jabĺk…

Pomáha pri chudnutí

Jablkový čaj pomáha s redukciou hmotnosti prostredníctvom svojich prirodzených polyfenolov. Pre dosiahnutie očakávaných výsledkov je však potrebné namiesto sladkých nápojov, konzumovať tento čaj. Ak chcete, môžete si ho jemne dosladiť bio medom.

Zlepšuje trávenie

Vďaka vláknine, ktorú jablko obsahuje, je veľmi účinné pri zápche. Jeho konzumácia tiež prispieva k výraznému zlepšeniu stolice a napomáha procesu trávenia.

Prispieva k zdraviu srdca

Jablká obsahujú fytonutrienty, ktoré pomáhajú udržiavať vaše srdce zdravé. Pravidelná konzumácia čaju tiež pomáha znižovať riziko mozgovej príhody.

Má protizápalové účinky

Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam pôsobí jablkový čaj priamo v boji proti bolesti a zápalu. Ľudia trpiaci artritídou alebo inými súvisiacimi problémami, by mali tento čaj piť pravidelne.

Posilňuje imunitný systém

Jablkový čaj obsahuje veľa antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť imunitný systém a zvyšujú schopnosť tela bojovať proti chorobám a infekciám. Navyše, ak tento čaj budete piť ráno, zabezpečíte si tak potrebnú dávku energie do nového dňa.

Znižuje hladinu cholesterolu

Keď si dáte každý deň šálku jablkového čaju, môže to pomôcť pri znižovaní a kontrole hladiny zlého cholesterolu. Okrem toho pomáha tento čaj odstraňovať z tela toxíny a vyrovnáva hladinu cukru v krvi, čím predchádza alebo reguluje cukrovku.

Výhody rozmarínu

Rozmarín podporuje trávenie, má močopudné a antidepresívne vlastnosti, pomáha pri bolesti hlavy, pri depresii a stavoch úzkosti. Tým sa však jeho výhody nekončia…

Prírodné antibiotikum

Rozmarín obsahuje antibiotikum, je účinný proti baktériám, ktoré spôsobujú infekciu močových ciest, zvracanie a hnačky.

Má močopudné účinky

Rozmarínový čaj je vynikajúce prírodné diuretikum a môže sa používať pri diétach na chudnutie alebo pri zadržiavaní tekutín v tele. Zvyšuje produkciu moču, stimuluje telo k eliminácii toxínov zachytených v tele, čím prispieva k čisteniu organizmu.

Bojuje proti zápalu

Konzumácia rozmarínového čaju často pomáha zmierniť bolesti svalov, opuchy a celkové nepohodlie. Bojuje tiež proti grastritíde, zabraňuje trombóze, pretože zlepšuje krvný obeh. 

Bojuje proti psychickej únave

Rozmarín je vynikajúci aj pri strese. Jeho vlastnosti pôsobia na správne fungovanie mozgu, zabraňujú Alzheimerovej chorobe a strate pamäti. 

Prevencia proti cukrovke

Rozmarínový čaj pomáha znižovať glukózu a zvyšovať inzulín, čím udržuje cukrovku pod kontrolou.

Zlepšuje trávenie

Rozmarínový čaj je schopný zlepšiť tráviaci proces, stačí ho vypiť po obede alebo po večeri. Zabraňuje tiež páleniu záhy, nadmernej plynatosti a nafúknutému podbrušku.

Čistí pečeň

Rozmarín pomáha správnemu fungovaniu pečene, redukuje bolesti hlavy po nadmernej konzumácii tučných jedál a alkoholických nápojov.

Jablkový čaj s rozmarínom

Potrebujeme:

1/2 lyžice sušeného rozmarínu alebo 1 malú vetvičku čerstvého rozmarínu

1 jablko

300 ml vody

med na osladenie

Postup:

Jablko poriadne umyte, prekrojte na polovice, aby ste odstránili jadrovník a potom ho nakrájajte na kocky. Ak používate čerstvý rozmarín, mal by sa tiež dobre umyť.

Nalejte do hrnca vodu, pridajte jablko a počkajte, kým zovrie. Keď vrie, pridajte rozmarín, stíšte oheň, hrniec prikryte a nechajte 5 minút povariť. Potom hrniec odstavte zo sporáka a nechajte postupne vychladnúť. Preceďte, oslaďte medom a vypite. 

Môžete ho piť večer, tesne pred spaním, pretože rozmarín pomáha bojovať proti nespavosti a zlepšuje kvalitu spánku. Je však rovnako vhodné piť ho aj ráno nalačno. Vyskúšajte, čo vám viac vyhovuje.

Vyskúšajte výhody jablkového čaju s rozmarínom a urobíte službu svojmu zdraviu!

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie