zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Zbohom kazy a bolesť zubov: Keď spoznáte, čo dokážu klinčeky, keď ich chvíľu povaríte, už ich nedáte z ruky!

Reklamy tvrdia, že by sme mali používať ústne vody, ktoré odporúčajú aj lekári, avšak mnohí zubári tvrdia, že tieto výrobky môžu byť agresívne pre ústnu dutinu, ďasná a zuby. Mne sa v tejto oblasti najviac osvedčila stará známa medicína na zuby – klinčeky. Používal ich už môj starký a nikdy nemal kazy a neboleli ho zuby. Túto ústnu vodu si vyrábam už roky, neobsahuje alkohol a pôsobí proti baktériám a aj vírusom v ústnej dutine. Táto zmes je výborná nielen ako prevencia, ale aj keď vás chytí bolesť zubov, ide o úplne jednoduchú a pritom rýchlu pomoc.

Čo klinčeková ústna voda dokáže?

  • ničí baktérie a vírusy v ústnej dutine
  • zabraňuje vzniku kazov
  • lieči ochorenia ďasien
  • výborná aj pri angíne a zápale mandlí
  • rýchlo dokáže pomôcť pri bolesti zubov

Môj dedko si dával klinčeky jednoducho lúhovať do alpy alebo do slivice a vždy večer pred spaním chvíľu „povaľkal“ v ústach. Ja si vyrábam ústnu vodu, ktorú používam každý večer po umývaní zubov. Stačí malí odmerka – 30 sekúnd podržte v ústach a vypľujte.

Potrebujeme:

200 ml prevarenej vody

1 lyžicu klinčekov

7 kvapiek propolisu

5 kvapiek mätového esenciálneho oleja

5 kvapiek čajovníkového (tea tree) esenciálneho oleja

Postup:

Základom je príprava silného čaju z klinčekov. Klinčeky dáme do vody a preložíme na plameň. Keď voda zovrie, znížime teplotu a varíme ešte 5 minút na slabom plameni. Potom plameň vypneme, prikryjeme a necháme tento čaj celkom vychladnúť.

Keď je čaj vylúhovaný a vychladnutý, scedíme a do tekutiny pridáme ostatné prísady. Premiešame a skladujeme v sklenenej uzatvárateľnej nádobe. Ústna voda vydrží 15 – 18 dní.

Najlepšie tipy pre zdravie