Gaštanový kvet – cenný liek, ktorý máte v máji zadarmo: Znižuje vysoký tlak, lieči boľavé kĺby, kŕčové žily aj ekzémy!

Gaštanový kvet pre zdravie.

Každý rok v máji krásne zakvitli gaštany. Tento krásny prírodný fenomén nám nielen poskytuje estetické potešenie, ale môže mať tiež pozitívny vplyv na zdravie.

Dnes vám povieme, ako používať voňavé kvety pagaštanu konského na liečbu mnohých chorôb.

Gaštanové kvety

Gaštanové kvety a plody obsahujú flavonoidy, kvercetín, cholín, puríny a ďalšie živiny.

V komplexe pôsobia protizápalovo a proti opuchom, posilňujú kapilárne steny a znižujú viskozitu krvi, znižujú krvný tlak a normalizujú cholesterol.

Kvety vo forme odvarov alebo alkoholovej tinktúry sa používajú na liečbu srdcových chorôb, ochorení pečene, pľúcnej tuberkulózy, dýchavičnosti, leukémie, reumatizmu; tinktúra sa vtiera do bolestivých oblastí.

Pripravte si liečivé tinktúry z čerstvých a sušených kvetov, ktoré môžu zlepšiť viaceré zdravotné problémy.

Prostriedky na báze gaštanových kvetov:

Liečivý olej z kvetov

Gaštanový olej je liečivým produktom z pagaštanu konského. Vyrába sa macerovaním gaštanových kvetov v liehu alebo v oleji. Tento produkt sa používa na vonkajšie použitie

Potrebujete: 300 g gaštanových kvetov (pagaštan konský), 3 deci liehu.

Príprava gaštanového macerátu je veľmi jednoduchá. Umyté a vysušené gaštanové kvety vložte do liehu, nádobu dobre uzatvorte a nechajte lúhovať 14 – 18 dní.

Lúh nechajte mimo dosahu slnka pri izbovej teplote. Po vylúhovaní odstráňte kvety a tento gaštanový výluh si môžete aplikovať na končatiny alebo vlasy.

Gaštanový olej používajte 2 – 5 krát denne a to tak, že ho budete masírovať na pokožke, kde Vás trápi nejaký zdravotný problém – s kĺbmi, svalmi či pokožkou.

Tinktúra na hypertenziu

Nalejte 50 gramov sušených gaštanových kvetov, 500 ml vodky. Nechajte stáť 3 týždne na tmavom mieste, sceďte. Pite tinktúru 2-krát denne 35 kvapiek pred jedlom.

Tinktúra na bolesť kĺbov

20 gramov sušených kvetov a plodov naleje 500 ml vodky. Tinktúru votrite do bolestivých miest.

Šťava z gaštanových kvetov na boj proti kŕčovým žilám

Pomocou mixéra rozdrvte 200 – 300 g čerstvých gaštanových kvetov a vytlačte šťavu. Užívajte 25 kvapiek na 1 polievkovú lyžicu teplej vody 2-krát denne, 30 minút pred jedlom. Za zmienku stojí, že zloženie populárnych liekov na kŕčové žily obsahuje tekutý gaštanový extrakt.

Na hemoroidy a ekzémy

Vyvarte 50 gramov gaštanovej kôry, listov a kvetov v 1 litri vody. Pridajte koncentrovaný vývar do teplého kúpeľa.

Gaštanová masť na kŕčové žily

U ľudí trpiacich žilovými chorobami je masť veľmi populárna. Mazaním bolestivých miest na pokožke môžete rýchlo odstrániť zápal a eliminovať ochorenie žíl. Nasekajte 5 polievkových lyžíc gaštanových kvetov, zalejte 0,5 litra oleja, varte vo vodnom kúpeli 1 hodinu, nechajte vychladnúť a používajte.
Gaštan má mnoho cenných vlastností, najmä pri rôznych vaskulárnych ochoreniach, ale vždy pamätajte, že gaštan je kontraindikovaný pri atonickej zápche, gastritíde, menštruačných poruchách, slabej zrážanlivosti krvi, trombocytopénii.

Neužívajte perorálne s hypotenziou.

V prípade predávkovania to môže spôsobiť záchvaty.

Najlepšie tipy pre zdravie