zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

1 vec na bolesť kolien, zapálené priedušky aj keď sa vám nedá spať: Najlepší liek mojej babky, s ktorým vyženiete z domu každú pliagu – hlavne v zime!

Na tieto staré rady nedám dopustiť, učila nás ich moja starká a pomaly sa k nim vracia aj moderná medicína. Keď nás doma boleli kĺby, trápili preidušky, alebo na nás liezli choroby, toto pomohlo vždy!

Med je vďaka silným antibakteriálnym účinkom využívaný aj ako súčasť produktov prvej pomoci – na liečbu rán, kožných ochorení a rovnako aj uštipnutí či uhryznutí hmyzom. Keď však nie je len na vonkajšie použitie. Tieto účinky môžete čakať, ak začnete med používať pravidelne.

Medový zábal na kolená a boľavé kĺby

Problémy s kĺbmi trápia čoraz väčšiu časť populácie. Príčiny sú rôzne – chronické ochorenia, preťaženie kĺbov, následky úrazov, nesprávne držanie tela či reumatizmus. Naše babičky a prababičky nemali k dispozícii doplnky z lekárne a aj návštevy lekára boli omnoho sporadickejšie, ako dnes. S bolestivými problémami si vedeli poradiť len s tým, čo našli vo svojich domácnostiach. Vyskúšajte jednoduchý recept, ktorý pôsobí blahodárne proti nepríjemnej bolesti kĺbov a úľavu by ste mali pocítiť už po prvej aplikácií.

Potrebujeme:

1 lyžicu medu

1 lyžicu celozrnnej horčice (poprípade 1 lyžicu obyčajnej horčice a 1 lyžicku horčičného semienka)

1 lyžičku jemnej soli

1 lyžicu vody

Postup:

Všetky prísady dôkladne premiešame tak, aby nám vznikla homogénna zmes. Zmes preložíme do prázdnej čistej dózy od krému, alebo malej nádoby z tmavého skla.

Použitie:

Zmes nanesieme rovnako ako krém na bolestivé miesto. Miesto prikryjeme igelitom a obalíme šálom alebo starším uterákom (ideálne teplou tkaninou z vlny). Necháme pôsobiť 1,5-2 hodiny, napríklad počas sledovania televízie. Ideálne je túto metódu aplikovať večer pred spaním, teda v čase, keď kĺby už nebudú namáhané. Metódu opakujte po dobu 4-5 dní.

Zmes skladujeme v chladničke.

Zábal, keď vás trápi hlien a na zapálené priedušky

Keď sme začínali nepekne kašľať a večer už mama nemala možnosť, utekať s nami k lekárovi, vždy nám robila tento liečivý zábal. Veľmi efektívne bojuje proti respiračným ochoreniam a to najmä v začiatkoch, aby neprepukli do niečoho horšieho. Samozrejme, nejde o náhradu klasickej liečby, ale mne sa to veľmi osvedčilo aj u mojich detí. Lieči, kým drobci spinkajú. Med dokáže veľmi účinne pôsobiť na priedušky aj keď ho priamo nekonzumujete. Ráno vždy prišla úľava a deti aj my sa omnoho lepšie vyspíme. Najlepšie to zaberá na dráždivý kašeľ.
Odporúča sa nielen dospelým, ale aj deťom.

K príprave budete potrebovať:

  • Med
  • Múku
  • Olej
  • Gázu
  • Vreckovku
  • Náplasť

Postup:

Zmiešajte múku a malé množstvo medu.
Táto zmes by sa vám nemala nalepiť na ruky, preto použiteaj  trošku oleja.

Naneste zmes na vrecovku a potom ju zabaľte do gázy

Pomocou náplastí si túto zmes aplikujete na hrudník.
Presvedčte sa, aby ste náplasť nedali na miesto, kde je srdce, ale na priedušky a priedušnicu.
Nechajte náplasť pôsobiť 2-3 hodiny, najlepšie počas spánku. Počas tohto obdobia sa budete potiť – ak sa v noci prebudíte, môžete náplasť zložiť. Túto náplasť môžete používať niekoľkokrát počas nasledujúcich dní. Ak sa symptómy zhoršujú a pridá sa ja horúčka, určite nečakajte a navštívte lekára. ide len o podpornú liečbu.

Ďalšie účinky medu

Odporúča sa 1 lyžica kvalitného medu denne – samozrejme, môžete si ju rozložiť na menšie množstvá počas dňa tak, ako vám to vyhovuje.

Koniec s chronickou únavou

Med je perfektné biologické palivo pre vaše telo a mal by byť prvou potravinou, ktorú si dáte napríklad po rannom cvičení, alebo keď sa neviete prebudiť. Obsah cukru rýchlo zvýši hladinu glukózy bez toho, aby telo spôsobil „šok z cukru“ (to robia napríklad energetické nápoje). Skúste miešať 2 šálky vody s 1 alebo 2 polievkovými lyžicami organického medu a máte perfektný energetický drinky vhodný nielen pre športovcov.

Zmierňuje žalúdočné ťažkosti

Med bojuje proti nevoľnosti a zvlášť proti špecifickej rannej nevoľnosti. Med lieči vredy, pôsobí proti plynatosti, poruchám trávenia, refluxu alebo bolesti brucha. Stačí, ak si dáte lyžičku, keď pociťujete ťažkosti. Pravidelné užívanie malých dávok medu vedie k zmierneniu žalúdočných ťažkostí aj v dlhodobom horizonte. Enzýmy v mede podporujú zdravie čriev a keď sa zmiešajú s citrónom alebo škoricou, môžu tiež zmierniť zápaly v gastrointestinálnom trakte a bolesti brucha.

Proti nespavosti

Dajte si lyžicu medu predtým, ako si pôjdete ľahnúť. Ide o najjednoduchší a zároveň najrýchlejší spôsob, ako stimulovať produkciu melatonínu – hormónu, ktorý reguluje spánok. Okrem toho, že jednoduchšie zaspíte, budete spať pokojne a bez prerušovania. Nočný oddych bude tak skutočným odpočinkom pre telo aj dušu.

Lepšia pamäť

Štúdia v Malajzii skúmala účinky medu na mozog u žien v menopauze a zistila, že med výrazne znižuje vplyv oxidačného stresu na nervovú sústavu. Iná štúdia výskumníkov na Novom Zélande zistila, že pravidelná konzumácia medu pôsobí ako prevencia pre zhoršenie kognitívnych funkcií. Najsilnejšie účinky medu sa prejavili na zlepšení pamäte a koncentrácie.

Redukcia hmotnosti

Ak vymeníte biely cukor za med, obmedzíte aj množstvo kalórií a schudnete zdravo. Navyše, energia z medu je pre telo jednoduchšie využiteľná a pôsobí ako prevencia obezity. Med použite aj na sladenie kávy, alebo čaju. Na dosiahnutie rovnakého efektu ako pri sladení cukrom ho potrebujete omnoho menej

Áno, med obsahuje cukor, ale obsahuje aj vitamíny, minerály, enzýmy a aminokyseliny – cukor nie. Práve preto je pre vás omnoho lepší ako cukor.

Bomba pre imunitný systém

Med obsahuje antioxidanty a antibakteriálne zlúčeniny, ktoré pomáhajú predchádzať závažným chorobám ako je rakovina, ochorenie pečene alebo srdcové choroby. Pomáha tiež posilniť obranyschopnosť proti vírusu chrípky, nachladeniu a virózam. Vaše telo bude celkovo silnejšie a zdatnejšie v boji proti každodenným nástrahám.

Nižší cholesterol

Štúdie skúmajúce účinky konzumácie medu na hladinu cholesterolu preukázali pokles zlého cholesterolu (LDL) a zvýšenie dobrého cholesterolu (HDL). Skombinujte med so škoricou a rapídne zvýšite jeho schopnosť bojovať s vysokým cholesterolom LDL.

Zlepší zdravie dýchacích ciest, bojuje proti astme

Med sa používa po celé generácie pri bolesti hrdla a ako pomoc pri akútnych respiračných stavoch. Priamo bojuje proti zápalom dýchacích ciest a ohniskám astmy.

Reguluje hladinu cukru  v krvi

Hoci sa odporúča konzultovať konzumáciu medu s lekárom v prípade, že trpíte cukrovou, zistilo sa, že pomáha znížiť hladinu cukru v krvi u pacientov s cukrovkou typu 1 alebo 2. Má nižší glykemický index, ovplyvňuje metabolizmus cukrom v tom smere, že stabilizuje hladinu cukru v krvi a zabraňuje zdravie ohrozujúcim výkyvom.

Ďalšie účinky medu

Najlepšie tipy pre zdravie