zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Špecialistka ukázala 6 pohybov, ktoré by mala robiť každá žena po 40-tke: Dajte tomu šancu a o pár dní budete ako vymenené!

Tieto pohyby môžu byť nápomocné predovšetkým pre ženy – najmä pre tie, ktoré majú sedavé zamestnanie, ale aj pre tie, ktoré v práci celé dni stoja a nemajú iný druh pohybu. Ženy po 40-tke často trápia bolesti sedacieho nervu, bolesti panvy a spodnej časti chrbtice. Fyzioterapeutka preto vybrala cviky – pohyby, ktoré sú určené špeciálne pre ne. Samozrejme, môžu ich vyskúšať aj muži, no pre ženy v tejto vekovej kategórii budú obzvlášť prospešné.

Pohyby pomáhajú pri týchto problémoch:

  • Bolesť chrbtice – najmä spodnej časti – dokážu rýchlo pomôcť.
  • Zápaloch a bolesti sedacieho nervu.
  • Spevňujú panvové svalstvo.
  • Výborné aj pre štíhlejší driek.
  • Uvoľnenie a relaxácia po náročnom dni.
  • Prevencia proti bolestivým stavom – napr. seknutie v krížoch.
  • Zlepšenie celkového prekrvenia organizmu.
  • Bojujú proti kŕčovým žilám.
  • Dôležité pre správne držanie tela.

Pohyby nie sú náročné, dokážu rýchlo pomôcť, odstrániť bolesť a tiež odblokovať sedací nerv. Zároveň pôsobia ako prevencia nepríjemných a veľmi bolestivých stavov. Tiež zlepšujú celkový stav chrbtice. Odporúča sa ich precvičovanie na dennej báze. Najdôležitejšie je tolerovať limity vlastného tela a každý pohyb robiť len do tej miery, pokiaľ nespôsobuje bolesť a dovoľuje vám to vaša hybnosť. Je potrebné počítať aj s tým, že na začiatku v niektorých polohách nevydržíte dlho, to je však celkom prirodzené, najmä ak pravidelne necvičíte. Ak trpíte špecifickými ochoreniami chrbtice, alebo máte poškodené platničky, cviky konzultujte so svojim lekárom.

Hviezda

Toto cvičenie je relaxačné a zároveň pomáha chrbtici. Ľahnite si na zem, vystriete ruky a nohy na členkoch prekrížte. V tejto polohe chvíľu zotrvajte a pritom zhlboka dýchajte.

Potom ruky a ramená natočte na jednu stranu a boky na druhú stranu. Následne sa vráťte do začiatočnej polohy a urobte to isté do opačnej strany. Je dôležité robiť pohyby pomaly a celý čas pravidelne dýchať.

Kaskáda

Na tento cvik budete potrebovať stoličku. Pre ženy je určite dobrou správou, že okrem chrbtice je veľmi prospešná v boji proti kŕčovým žilám. Ľahnite si na zem na podložku a nohy vyložte si nohy na stoličku. Cvičenie pomáha obnoviť správny krvný obeh v celom tele a chrbtica tak dokáže relaxovať po celodennej námahe. Vytrvajte 6-10 minút, prípadne tak dlho, kým vám je táto poloha príjemná. Odporúča sa tiež mať pár minút nohy celkom vystreté a opreté napríklad o stenu.

Návrat do mladosti – had

Táto poloha obnovuje schopnosť hybnosti, ktorá bola typická pre chrbticu v mladšom veku, no neskôr sa prestáva udržiavať (najmä pri stereotypných pohyboch a nesprávnom držaní tela) a preto môže na začiatku spôsobovať mierne bolesti. Ľahnite si na brucho a zdvihnite sa z podložky tak, aby ste sa jej dotýkali len palcami na nohách a dlaňami. Trup zodvihnite tak vysoko, ako sa vám dá. Musíte cítiť napätie svalov, ale nesmie vám spôsobovať až príliš veľké bolesti. Rešpektujte limity svojho tela.

Poloha embrya

O tejto polohe sa hovorí, ako polohe bezpečia – takom, aké môže byť len v materinskom brušku. Okrem toho je však aj veľmi prirodzená pre chrbticu. Ľahnite si na chrbát a rukami si objímete kolená tak, ako keby sa chcete schúliť do klbka. Na začiatku sa snažte v tejto polohe vydržať 30 sekúnd, neskôr 1 minútu.

Poloha V

Hlavným cieľom je uvoľnenie všetkých svalov a správne držanie tela. Potrebujete fit-loptu, alebo operadlo na stoličke či na  pohovke v obývačke. Ruky si prekrížte na hrudníku a prehnite sa cez fit-loptu alebo operadlo. Dôležité je, aby bola chrbtica vystretá, no zároveň, aby ste sa uvoľnili tak, ako sa len dá.

Uvoľnenie sedacie nervu a spevnenie panvového svalstva

Ľahnite si na chrbát, jednu nohu zohnite v kolene a podložte pod ňu druhú nohu. Uchopte spodnú nohu a pomaly ju priťahujte k sebe, pričom zároveň opatrne dvíhate druhú nohu. Vydržte na začiatku 30 sekúnd a urobte si 8 opakovaní s každou nohou.

Sami uvidíte po pár dňoch, ako sú vám tieto pohyby osožné! :-)

Najlepšie tipy pre zdravie