zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Gazdovia z našej dediny vždy na jeseň kynožili pýr: Toto je dôležitý dôvod, prečo ho nikdy ho nevyhodili, mal by ho poznať každý, kto ho má na záhrade!

Gazda od z dediny pri jesennej orbe vždy z pola pozbieral pýr: Toto je dôvod, prečo by ste ho nemali vyhadzovať, má ohromnú silu!

Pýr, teda jeho podzemok sa zberá najmä počas jesennej orby, keďže vtedy je k nemu prístup najjednoduchší. Už starí gazdovia od nás z dediny ho takto každý rok kynožili – avšak nikdy ho len tak nevyhodili.

Starí ľudia vedeli, že pýr čistí krv

Starí ľudia by vám povedali, že pýr dokáže vyčistiť krv. Podzemky vždy starostlivo uchovávali, pretože majú ohromnú liečivú silu. Hoci vášmu poľu pýr neprospieva, o vašom zdraví sa to povedať nedá. Pýr má totiž mnohoraké zdraviu prospešné účinky, o ktorých dnešní ľudia už často netušia.

Ako zberať?

Ako sme spomínali, z pýru používame podzemok, ktorý dobre klepeme a očistíme od zeminy. Podzemky sa pokrájajú na asi 20 cm dlhé kúsky a tie  sa sušia (ideálne pri teplote 40 stupňov). Pýr by sa počas sušenia mal často otáčať, aby nezačal hniť.

Keďže je pýr skutočne veľmi silný, nepreháňajte to s ním. Maximálna odporúčaná dávka je 70-100 g denne

Nenávidená burina dokáže s naším zdravým zázraky

lieči cukrovku, jeho obsah inzulínu spôsobuje, že dokáže znížiť hladinu krvi v tele človeka, obsahujú ho aj liečivá pre diabetikov

znižuje cholesterol

čistí organizmus, odstraňuje z tela usadeniny a toxíny

čistí krv a používa sa pri liečbe dny

pomáha pri chudnutí

– uľavuje pri žlčníkových ťažkostiach

močopudný účinok pri liečbe zápalov močového mechúra a zápaloch obličiek

pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest

– pomocník v boji proti zápalom, využijú ho pacienti trpiaci reumou

Liečivý čaj z pýru

2 lyžičky sušeného podzemku zalejeme 0,25 ml studenej vody, privedieme k varu a cca 5-10 min povaríme. Zlejeme a užívame niekoľkokrát denne , podľa závažnosti ťažkostí.

Ďalšia možnosť

1 lyžicu sušeného pýru zalejeme šálkou vriacej vody, necháme 15 minút vylúhovat.

Mimo už spomínaných indikáciou môžeme pýr tiež pridávať do bylinných čajových zmesí pri prechladnutí, infekčných ochoreniach alebo tráviacich ťažkostiach.

Na reumatické kĺby sa používajú obklady z rozvareného podzemku. Niektorí ľudia si nevedia vynachváliť ani tinktúru z pýru na potieranie boľavých kĺbov. Pripravíte ju tak, že podzemok jednoducho zalejete alkoholom a necháte 2 mesiace lúhovať. Potom používate na potieranie boľavých kĺbov.

Najlepšie tipy pre zdravie