zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Recept starých mám priamo zo záhrady: Táto zelenina dá do poriadku pečeň a poradí si aj s kašľom!

Vyrobte si tento účinný domáci sirup proti kašľu, podľa jednoduchého receptu z youtube. Hlavnou zložkou je čierna reďkovka, ktorá má protizápalové vlastnosti a je schopná stimulovať imunitný systém. Tieto účinky pomáhajú pri rôznych zdravotných ťažkostiach.

Čierna reďkovka (Raphanus sativus) je mimoriadne aromatická, chutná a výživná. Čo ju odlišuje od ostatných reďkoviek, okrem farby, je jej štipľavosť. No práve tej môže vďačiť za svoje skvelé schopnosti. Túto pálivosť totiž spôsobujú horčičné semená, ktoré sú však mimoriadne liečivé. Tým sa čierna reďkovka stavia do radu k zázvoru, chrenu a čili papričkám. Ľudstvo ju vraj pestuje už neuveriteľných šesť tisíc rokov. Rimania ju nazývali čierne zlato a napríklad taký kráľ Karol Veľký na ňu nedal dopustiť.

Na sirup proti kašľu potrebujeme:

čiernu reďkovku

med

Postup:

Zoberte si čiernu reďkovku a odrežte vrch. Potom vydlabte do dužiny jamku a do nej nalejte asi 2 lyžice medu. Priklopte odrezaným vrchom reďkovky, položte ju na malý tanierik a zabaľte do potravinárskej fólie. Takto pripravenú reďkovku odložte do chladničky na 6 – 7 hodín. Sirup si môžete pripraviť aj večer a nechajte ho v chladničke na noc. Po uplynutí tejto doby je sirup pripravený. Môžete ho preliať do uzatvárateľnej nádoby a uchovávať v chladničke. Užívajte 2 lyžice denne. 

Ako uvádza portál lataifas, čierna reďkovka pomáha aj pri ďalších zdravotných ťažkostiach:

obličkové kamene

lenivé trávenie

problémoch s pečeňou

bronchitída

rôzne druhy kašľa

Šťava z reďkovky na zápchu

Vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáha reďkovka eliminovať zápchu a tvorbu žlče. Vďaka týmto účinkom chráni pečeň a žlčník. Ráno vypite 1 pohár reďkovkovej šťavy, ktorú oslaďte trochou medu. Môžete piť 100 – 400 g denne.

Šťava z reďkovky na pečeň, pokožku, bolesti hlavy a závraty

Podobne ako pri zápche, treba konzumovať čerstvú šťavu z čiernej reďkovky, ktorá pomáha liečiť všetky tieto zdravotné ťažkosti.

Prajeme veľa zdravia!

 

 

 

 

 

 

Najlepšie tipy pre zdravie