zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Čaj z orechových škrupín vám zlepší život: Úžasné účinky, ktoré by mal (nielen) v týchto dňoch poznať úplne každý!

Všetci vieme, aké zdravé sú orechy, koľko obsahujú živín, energie a vitamínov. No čo viete o orechových škrupinách? Tieto veci sme sa dozvedeli od starších ľudí, ktorí si ich na jeseň starostlivo uchovávali a nikdy ich nevyhadzovali.

Čarovné škrupinky

Orechové škrupinky sú chemicky neutrálne biologické materiály, ktoré nemajú nijaký toxický účinok na ľudské telo a ani na životné prostredie. Už v dávnych dobách však poznali ľudia ich užitočné vlastnosti, ktoré využívali na liečbu a prevenciu rôznych zdravotných neduhov.

Liečivé účinky orechového čaju

 • pomoc pri kašli a prechladnutí – lieči aj dlhotrvajúci či chronický kašeľ
 • protizápalové účinky
 • Pomáha už pri prvých príznakoch chrípky a zahlienení
 • upravuje hladinu cukru v krvi – pomoc pre cukrovkárov
 • silný čaj – odvar z orechových škrupín pôsobí priaznivo na vredy
 • pre krásne a silné vlasy
 • proti vypadávaniu vlasov
 • blahodárne účinky na pleť
 • utlmuje chuť na fajčenie

Na orechový čaj:

 • škrupiny z 12 vlašských orechov,
 • pol litra vody,
 • med alebo stévia.

Môžete si ho pripraviť dvoma spôsobmi

Prvá možnosť:

Podľa prvého receptu orechové škrupiny umyte, zalejte pol litrom studenej vody a nechajte lúhovať 12 hodín. Pred konzumáciou povarte 5 minút a doslaďte medom.

Druhá možnosť:

Druhý spôsob je rýchlejší – stačí orechové škrupiny 30 minút variť a potom 15 minút nechať lúhovať. Ešte teplý doslaďte medom, vypite a rozlúčte sa s nepríjemným kašľom.

Cukrovka

Mnohí ľudia v minulosti používali škrupinky na liečbu cukrovky a to tak, že raz za 6 týždňov počas jedného dňa pili orechový čaj – čaj z orechových škrupín (3-4 šálky). Kúru opakovali raz za 6 týždňov. Čaj zo škrupín je však nielen nápomocný, ale aj prekvapivo chutný!

Zbavia vás kašľa a prechladnutia: uľaví sa vám najneskôr do dvoch hodín!

Na jeseň a v zime ich majte vždy poruke. Pri nachladnutí, príznakoch chrípky, dlhotvajúcom kašli a zahlienení dokážu pomôcť prekvapivo rýchlo. Potrebujete naň škrupiny z 12-tich orechov, 500 ml vody a med. Škrupiny umyjeme , zalejeme pol litrom vody a necháme 12 hodín lúhovať. Keď budete chcieť čaj vypiť, jednoducho všetko preložte na plameň, 5 minút povarte a následne sceďte a pridajte med. Pijeme ako klasický čaj. Druhý spôsob je ten, že orechové škrupinky bez lúhovania povaríme 30 minút vo vode a potom necháme 15 minút odstáť. Tento čaj je obzvlášť dobrý pri kašli.

Pre silné vlasy a proti šedinám

Odvar z škrupín sa používa na premývanie vlasov. Dokáže vlasom vrátiť silu, zastavia vypadávanie a postupne dokážu vrátiť farbu šedivým vlasom. Dobré tiež je, pripraviť si z odvaru masku, ktorú necháte na vlasoch pôsobiť aspoň 20 minút.

Bielenie zubov

Škrupiny rozomleté na prach pridané do zubnej pasty perfektne odstránia zubný povlak a dokážu viditeľne vybieliť zuby. Tento trik dobre poznali aj naši predkovia.

Pre krásnu pleť

Ak si pridáte drvené orechy do čistiaceho mydla na tvár, orechy vám dokonale vyčistia póry, ozdravia pleť a perfektne odstránia make-up. Dávajte však pozor, aby sa vám drvené orechy nedostali do očí.

Najlepšie tipy pre zdravie