zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Blahodarný nápoj zo škorice a rozmarínu, ktorý si zaslúži miesto vo vašej domácej lekárničke: Odoženie chrípku, vzpruží a ochráni vás pred chorobami!

Objavte výhody tejto kombinácie škorice a rozmarínu podľa portálu curapelanatureza. Blahodarný nápoj, ktorý si zaslúži čestné miesto vo vašej prírodnej lekárničke!

Rozmarín a škorica sú dve prísady, ktoré sa pri varení používajú pomerne často. Ich vlastnosti však siahajú oveľa ďalej, pretože v sebe ukrývajú aj liečivú silu. Objavte ich výhody a užívajte si ich blahodarné účinky.

Výhody rozmarínu

Pretože obsahuje veľa bioaktívnych látok, rozmarín sa považuje za vynikajúci bylinný liek. Jeho čerstvé alebo sušené listy sa používajú na prípravu čajov a tinktúr, zatiaľ čo kvetnaté časti sa využívajú na výrobu éterického oleja.

Rozmarín je bohatý na vitamín A, ktorý je nevyhnutný pre zdravie očí, pokožku a prevenciu proti infekciám. Okrem toho obsahuje aj vitamín C, ktorý zlepšuje imunitu, predchádza mŕtvici a má antioxidačné účinky.

Obsahuje tiež vitamín K, ktorý je nevyhnutný na zrážanie krvi a fixáciu vápnika v kostiach, a vitamíny B1 a B12, ktoré pôsobia pri metabolizme glukózy, mastných kyselín a aminokyselín.

Výhody rozmarínu však siahajú ešte ďalej…

Bojuje proti psychickej únave

Štúdia University of Northumbria vo Veľkej Británii potvrdila, že rozmarínový olej pôsobí ako prostriedok na podporu duševnej čistoty. Podľa výsledkov štúdie sa účastníkom, ktorí dýchali vzduch s olejom rozmarínu, zlepšil výkon pamäte.

Vlastnosti rozmarínu navyše pomáhajú predchádzať Alzheimerovej chorobe tým, že zabraňujú strate pamäti.

Avšak pre túto patológiu sa vykonáva ešte viac štúdií, ktoré by mohli potvrdiť účinky rozmarínu pri tejto liečbe.

Bojuje proti chrípke, kašľu a astme

Vďaka látkam obsiahnutým v rozmaríne je účinný na liečbu kašľa, chrípky a astmatických záchvatov. Zabraňuje tvorbe hlienov a pomáha ich rozpúšťať.

Vyrovnáva krvný tlak

Ľudia trpiaci vysokým tlakom nájdu v rozmaríne skvelého spojenca. Pomáha totiž znižovať krvný tlak a regulovať krvný obeh. 

Močopudné účinky

Rozmarín je bohatý na minerály ako vápnik, fosfor, horčík, draslík a sodík. V dôsledku močopudných vlastností podporuje chudnutie, okrem toho zmierňuje ťažkosti s trávením a čistí pečeň.

Výhody škorice

Škorica má antioxidačné vlastnosti, pomáha bojovať proti hromadeniu tuku v tele a má protizápalový účinok. 

Pomáha pri chudnutí

Škorica má termoregulačný účinok, čo znamená, že zvyšuje výdaj kalórií počas trávenia. Vďaka tomu sa stáva skvelým spojencom pri zdravom chudnutí.

Znižuje riziko srdcových chorôb

Vďaka prítomnosti vlákniny a vápniku pomáha škorica znižovať riziko srdcových chorôb, pretože zlepšuje činnosť tepien. Znižuje hladinu celkového cholesterolu a triglyceridov.

Prevencia a kontrola cukrovky

Škorica obsahuje chróm, ktorý pomáha pri kontrole hladiny cukru v krvi. Škorica vykazuje dobré výsledky aj v prípade žien s inzulínovou rezistenciou súvisiacou so syndrómom polycystických vaječníkov.

Lieči prechladnutie a chrípku

Škorica pôsobí proti vírusom chrípky a preto sa odporúča škoricový čaj ako súčasť liečby.

Zabraňuje predčasnému starnutiu

Antioxidačný účinok škorice, ku ktorému dochádza v dôsledku prítomnosti fenolových zlúčenín, pomáha bojovať proti voľným radikálom, ktoré sú zodpovedné za predčasné starnutie pokožky. Výsledkom konzumácie škorice je mladšia a zdravšia pokožka.

Podpora pamäti

Škorica je tiež spojencom kognitívnych funkcií a pamäti, takže spomaľuje Alzheimerovu chorobu a pomáha aj pri liečbe Parkinsonovej choroby.

Zabraňuje infekciám v tele

Vďaka svojej antibakteriálnej funkcii škorica zabraňuje rôznym druhom vnútorných a vonkajších infekcií v tele. 

Zrýchľuje metabolizmus

Pretože škorica aktivuje krvný obeh, následne reguluje črevo, tráviaci systém a metabolizmus. Výsledkom je rýchlejšie chudnutie, spaľovanie kalórii a tukov.

Zlepšuje tráviaci systém

Škorica je bohatá na antibakteriálne, spazmolytické a protizápalové zložky, vďaka ktorým pomáha regulovať tvorbu plynu, hnačky, nevoľnosť a prekyslenie žalúdka. 

Rozmarínový čaj so škoricou

Potrebujeme:

1 ČL sušeného rozmarínu alebo 2 vetvičky čerstvého rozmarínu

2 tyčinky škorice

2 šálky vody

Postup:

Vodu nechajte zovrieť v hrnci a pridajte tyčinky škorice. Potom pridajte rozmarín, odstavte z ohňa a nechajte 10 minút lúhovať pod pokrievkou. Následne čaj preceďte, oslaďte medom, môžete pridať citrón a pite ráno nalačno. 

Odporúča sa sladiť výlučne medom, kvôli jeho protizápalovým vlastnostiam, ktoré zvyšujú účinok tohto čaju. Avšak čaj je možné konzumovať aj nesladený. 

Okrem toho, že je tento čaj nesmierne voňavý, je bohatý na účinné látky, ktoré prospievajú zdraviu. Vyskúšajte ho a presvedčte sa sami!

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie