zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Bezbolestne odstráni zadretú triesku a vylieči zápachu: 13 úžasných využití epsomskej soli, o ktorých väčšina ľudí nemá ani tušenie!

Táto surovina by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Je šikovným pomocníkom, ktorý má zároveň blahodarné účinky pre telo. So zadretou trieskou, bolesťou hlavy či mastnými vlasmi si poradí ľavou-zadnou.

Existuje zopár šikovných surovín, ktoré nemôžu chýbať v žiadnej domácnosti, najmä pre ich úžasné a široké využitie. Veď kto by nemal doma ocot či sódu bikarbónu? Na zoznam si však určite pripíšte ešte jednu vec, a tou je epsomská soľ.

13 spôsobov využitia pre každého

Epsomská soľ sa už v minulosti využívala v mnohých kultúrach, no v domácnosti sa zíde aj vám. Táto obyčajná minerálna zlúčenina horčíka a síranu dokáže skutočné divy!

Odstránenie triesky

Zadretú triesku už nikdy viac nebudete vyťahovať tak komplikovane, ako doteraz. Stačí, ak v blízkosti rany aplikujete na kožu epsomskú soľ a tá vám pomôže vytiahnuť ju na povrch omnoho jednoduchšie.

Usporiadanie dekoratívnej kozmetiky

Epsomská soľ má aj ďalšie možnosti využitia. Do prázdnej nádoby môžete napríklad nasypať kryštáliky tejto soli a perfektne v nej budú držať rôzne ceruzky, kefky a iné predmety, ktoré používate na mejkap očí.

Domáci sprej

Keď skombinujete epsomskú soľ s obyčajnou vodou a citrusovými esenciálnymi olejmi, môžete si vytvoriť šikovný domáci sprej, ktorý vašu domácnosť pekne rozvonia.

Epsomskú soľ môžete využiť aj do kúpeľa.
Epsomskú soľ môžete využiť aj do kúpeľa. Foto: Flickr/Daniela

Kúpeľ bez chemikálií

Túto soľ môžete použiť aj do kúpeľa, prípadne si vďaka nej môžete vyrobiť vlastný sprchovací prípravok, v ktorom nehrozí žiadne chemické zloženie.

Zmäkčovač tkanín

Vytvoriť si môžete aj vlastný domáci zmäkčovač tkanín. Stačí, ak zmiešate jednu šálku epsomskej soli s 10 kvapkami esenciálneho oleja. Na jedno použitie vám potom stačí štvrtina šálky.

Epsomskú soľ využijete aj na vyčistenie zanesenej práčky, aby vám nezašpinila bielizeň.
Epsomskú soľ využijete aj na vyčistenie zanesenej práčky, aby vám nezašpinila bielizeň. Foto: Pixabay

Čistá práčka

Ak chcete mať oblečenie po praní vždy čisté, aj práčku musíte raz za čas dobre vyčistiť. Občas ju môžete umyť práve pomocou epsomskej soli s horúcou vodou. Stačí, keď spustíte jeden cyklus prania, aby soľ vyčistila všetky zákutia práčky.

Čistenie tváre

Epsomskú soľ môžete pridať do tekutého čistiaceho prostriedku, ktorým si zvyknete umývať tvár, alebo do krému. Vmasírujte ju do pokožky a potom si tvár umyte vodou. Tvár nielen že hydratujete, ale odstránite aj odumreté čiastočky kože. Podobný peeling môžete dopriať aj zvyšku tela.

Táto surovina si poradí aj s akné, či s rozšírenými
Táto surovina si poradí aj s akné, či s rozšírenými „čiernymi bodkami“ na tvári. Foto: Pixabay

Odstránenie čiernych bodiek

Ak máte problematickú pleť a trápi vás akné či rozšírené póry, môžete vyskúšať vmiešať čajovú lyžičku epsomskej soli a kvapky jódu do horúcej vody (pol šálky). Potom si do pripravenej zmesi namočte vatový tampón a priložte na problematické miesta pleti.

Koniec modrinám

Zmiešaním dvoch polievkových lyžíc tejto soli s malým množstvom vody vytvoríte hojivú zmes, ktorú môžete prikladať na modriny. Zmiznú oveľa rýchlejšie!

Zbraň proti bolesti hlavy

Pri bolesti hlavy vám môže pomôcť kúpeľ s epsomskou soľou, ktorý dokáže uvoľniť svaly krku a chrbta, čím môžu ustať aj bolesti hlavy. Dokonca takto hydratujete aj pokožku a zabezpečíte si aj lepší spánok. Takýto kúpeľ pomáha tiež detoxikácii organizmu.

Liečba zápchy

Lyžičku jedlej epsomskej soli môžete rozpustiť v pohári vody. Vďaka obsahu horčíka v nej vás zápcha čoskoro prestane trápiť.

Problémy s mastnou pokožkou hlavy a rýchlo sa mastiacimi vlasmi budú minulosťou.
Problémy s mastnou pokožkou hlavy a rýchlo sa mastiacimi vlasmi budú minulosťou. Foto: Pixabay

Krajšie vlasy

Ak máte problém s mastnými vlasmi, do šampónu, ktorý používate, pridajte trochu epsomskej soli a umyte si ich tak, ako ste zvyknutí.

Zápach nôh či ťažké nohy

Aj vaše nohy si zaslúžia pozornosť. Už 15 až 20 minút kúpeľa vo vode, v ktorej ste nechali rozpustiť epsomskú soľ, vám pomôže zbaviť sa problému s ich zápachom aj pocitu ťažkých nôh.

Najlepšie tipy pre zdravie