zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Odskúšané, funguje to: S.O.S pomoc proti kašľu a na zníženie horúčky, aj keď nemáte v lekárničke Paralen!

Ako znížiť teplotu bez Paralenu.

Paralen je v mnohých lekárňach beznádejne vypredaný. Účinných bojovníkov proti horúčke však nájdeme aj v prírode a zohnať ich v lekárni by nemal byť problém. Tieto domáce metódy môžete použiť ako S.O.S pomoc, ak vám chýbajú potrebné lieky.

Zábaly na zrazenie teploty – odskúšaná domáca pomoc

Veľmi účinný medový zábal – na kašeľ a pri stúpajúcej teplote

Tí, ktorí zábal vyskúšali, nedajú naň dopustiť. Účinkuje veľmi rýchlo. Táto prírodná „medicína“ je vhodná tak pre deti, ako aj pre dospelých. Účinkuje rýchlo a pri zápaloch priedušiek, stúpajúcej horúčke a kašli je to veľká pomoc.

Ako pripraviť medový zábal?

Potrebujeme na to med, múku (alebo zemiakový škrob) a rastlinný olej. Okrem toho ešte budeme potrebovať  gázu alebo bavlnenú plienku a leukoplast.

Zmiešajte si múku s trochou medu a k zmesi pridáme aj rastlinný olej – vytvoríme jednotnú zmes. Keď je zmes hladká, no nie lepkavá, pridáme znovu múku. Množstvá dávajte podľa vlastného odhadu, mala by vám vzniknúť hmota podobná masti, ktorú potom nanesieme na gázu a zabalíme.

Teraz už ostáva len jediné – pripravený liečivý zábal pripevníme pomocou leukoplastu na priedušky (na oblasť nad srdcom. Dieťaťu oblečte tielko alebo bavlnené tričko a až na to pyžamko, lebo zábal zvlhne.

Deťom zábal nenechávajte priložený dlhšie ako 2 – 3 hodiny, u dospelých môže pôsobiť aj celú noc, resp. celý deň, podľa toho, kedy si ho priložíte. Medový zábal možno aplikovať deťom od šiestich mesiacov, u menších ho nepoužívajte.

Pripravte sa na to, že po  zábalu sa dieťa bude viac potiť, najmä po prvýkrát. Ak sa vám aj bude zdať, že kašeľ ustáva a hlienov je tiež menej, vhodné je zopakovať ho viackrát.

Ak sa ale pridruží aj teplota, či iné komplikácie, neváhajte vyhľadať lekára.

Základný zábal na zrazenie teploty

Zábaly pomáhajú telu bojovať s nadmernou telesnou teplotou, ktorú je potrebné znížiť rýchlo tak, aby nezanechala na zdraví negatívne stopy. Znižovať teplotu takýmto spôsobom je potrebné vtedy, keď teplota dosiahne 39 – 39,5 stupňov Celzia a nemôžeme čakať na účinok liekov na zrazenie teploty.

Stačí vám plachta, plienka alebo obyčajný tenší uterák. Tkaninu namočíme do vlažnej (nikdy nie ľadovej vody). Optimálna teplota by mala byť asi 22 stupňov Celzia.

Tkaninu vyžmýkame a obtočíme okolo trupu, slabín alebo stehien či ramien. Zábal prekryjeme len veľmi tenkou prikrývkou, je potrebné, aby mohlo teplo voľne sálať z rozhorúčeného organizmu.

Zábal necháme pôsobiť 10 minút a opakovať podľa potreby, kým teplota neklesne. Rovnako pomáha prikladanie zábalov na čelo, ktoré sa kombinuje s telovými zábalmi. Tiež necháme pôsobiť 10 minút.

Octový obklad

V miske zmiešajte jablčný ocot s vodou v pomere 1:3.

Následne do vytvoreného jablčného roztoku ponorte uterák a ten priložte na čelo, zápästia, hrudník a členky. Až sa uterák zohreje, tak nanovo namočte do roztoku.

Citrón a citrónový zábal 

Neuveriteľné, ale áno, citrón skutočne pomáha a v tomto prípade ho môžete využiť hneď dvojako. V prvom prípade ho môžete nakrájať na kolieska a vložiť do dlane a na spodok chodidiel, a to po jednom koliesku do dlane a 2 kolieska na chodidlá.

Poprípade môžete využiť druhú možnosť a citrón odšťaviť, no a do samotnej šťavy ponoriť bavlnené ponožky. Tie si natiahnite na chodidlá a na ne ešte ďalšie suché bavlnené ponožky.

Zábaly lítok

Lýtkové zábaly zo studenej vody znižujú horúčku a pomáhajú uvoľniť nepríjemný tlak v hlave. Používame ich pri zvýšenej horúčke do 38,5 stupňa Celzia. Lýtkový zábal by mal siahať od lýtok až po predkolenie.

Pripravíme si ho tak, že si napustíme studenú vodu, pridáme do nej trošku octu alebo citrónovej šťavy.

Do vody namočíme 2 bavlnené plienky, vyžmýkame, pevne ich ovinieme okolo lýtka a pripevníme uterákmi. Necháme 15 minút pôsobiť a zopakujeme 3-krát po sebe.

Postupná sprcha

V prípade naozaj vysokej horúčky nám môže pomôcť aj sprcha. Sprchujte sa asi 10 minút, pričom začnite vlažnou vodou a prejdite postupne až k studenej.

Najlepšie bylinky na zníženie teploty

Baza čierna

Táto bylinka má priam zázračnú moc a je dobré ju mať vždy po ruke. Okrem toho, že z jej kvetov pripravíte chutný sirup je aj skvelým pomocníkom pri znižovaní horúčky. Sušené kvety môžeme použiť na prípravu čaju, alebo si pripravte túto zázračnú domácu medicínu.

Potrebujeme:

zaváraninový pohár

kvety bazy

ocot

vodu

Postup:

Zaváraninový pohár naplníme až po vrch kvetmi bazy. Ocot zmiešame s vodou v pomere 1:1 a nalejeme do pohára.

Necháme v chladničke a v prípade vysokej horúčky namočíme do tohto roztoku ponožky, ktoré použijeme ako zábal na nohy. To isté môžeme dať aj na ruky. V chladničke vám táto medicína vydrží až 1 rok.

Harmanček

Harmanček je jednou z najobľúbenejších, bežne dostupných bylín.

Pomôže vám z rôznymi ťažkosťami napríklad proti zápalom, posilňuje imunitu a tiež znižuje horúčku. Stačí len zaliať sušené kvety harmančeka vriacou vodou, nechať vylúhovať 15 minút a po scedení piť tento čaj 3x denne.

Lipa

Lipu počas kvitnutia určite v prírode neprehliadnete. Priláka vás k nej sladkastá vôňa jej kvetov.

Tie okrem toho, že príjemne voňajú, poslúžia ako účinní pomocníci pri rôznych zdravotných ťažkostiach.

– pôsobí ako prevencia proti prechladnutiu

– posilňuje obranyschopnosť organizmu

– napomáha pri liečbe chrípky a znižuje horúčku

– urýchľuje liečbu zápalu priedušiek

– zmierňuje bolesti hrdla

– pôsobí močopudne a pomáha vyplaviť z tela škodlivé látky

– znižuje žalúdočné kŕče

– pomáha pri infekčných chorobách

– pôsobí proti nespavosti

Príprava čaju: Hrsť sušených listov lipy zalejte pol litrom vriacej vody a nechajte prikryté lúhovať 10 – 15 minút. Čaj môžete piť samotný, alebo si ho dochutiť medom a citrónom.

Upozornenie: Pri horúčke nad 39°C lipový čaj nie je vhodný, pretože môže zaťažiť krvný obeh!

Sedmokráska

Táto rozšírená bylinka má roztomilé kvietky, ktoré vyzerajú skromne, ale skrýva sa v nich mnoho liečivých účinkov. Jej kvety je najlepšie zberať na jar a sušené vám budú slúžiť po celý rok.

Sušiť ju treba v dobre vetranej miestnosti a skladovať v uzavretom sáčku na tmavom mieste. Využíva sa najmä pri ochoreniach horných dýchacích ciest proti kašľu, pôsobí protizápalovo a znižuje horúčku. 

Príprava čaju: Hrsť sušených kvetov zalejeme vriacou vodou a necháme 15 minút lúhovať. Pijeme 3x denne, kým horúčka neustúpi.

Sirup zo sedmokrásky: 500 g kvetov zalejeme vriacou vodou (750 ml), pridáme na kolieska nakrájaný citrón a necháme 24 hodín naložené v chladničke. Potom scedíme, pridáme 750 g trstinového cukru a varíme až kým sirup nezhustne.

Malinové listy

Plody malín sú vďaka svojej chuti a vôni veľmi obľúbeným drobným ovocím. Vedeli ste však, že aj malinové listy nájdu svoje využitie a dokonca pomôžu pri zdravotných ťažkostiach? 

Liečivé účinky majú predovšetkým listy lesných malín, takže sa oplatí vybrať sa na prechádzku lesnou cestičkou nielen kvôli čerstvému vzduchu. Zbierať treba predovšetkým nové mladé listy a sušiť ich v tenkej vrstve, aby sa nezaparili.

Čaj pomáha počas tretieho trimestra gravidity, pretože následne uľahčuje pôrod. Čaj však výborne poslúži aj pri bolestiach hrdla, zápaloch ústnej dutiny, pri menštruačných bolestiach ale aj pri chrípke a horúčke. 

Príprava čaju: 1-2 lyžice sušených alebo čerstvých umytých listov zalejeme 2-3 dcl vriacej vody a necháme prikryté lúhovať asi 10 – 20 minút. Malinové listy je možné zmiešať aj s inými bylinami.

Čierne ríbezle

Ďalšou rastlinou, ktorá dokáže účinne znižovať horúčku je čierna ríbezľa, resp. jej plody. Sú skvelým antioxidantom a šťava z plodov obsahuje vysokú koncentráciu potrebných látok ako je vitamín C a flavonoidy. Bez nich by náš organizmus nevedel správne fungovať. Okrem iného nám pomáhajú posilňovať obranyschopnosť organizmu, pri zápaloch aj pre zdravé srdce. 

Účinný čaj na zníženie horúčky

Čaj je vynikajúci na vypotenie sa, ktorého následkom je zníženie teploty. Potrebujeme: 1 diel kvetu lipy a 1 diel kvetu bazy.

Postup: Bylinky premiešame, čaj si pripravíme tak, že 1 polievkovú lyžicu zmesi prelejeme pollitrom vriacej vody a necháme 10 minút lúhovať. Potom precedíme, nalejeme do termosky a popíjame po dúškoch. Môžeme prisladiť medom.

Pre deti používame nasledujúce riedenie:
do 2 rokov veku – 1 čajovú lyžičku už hotového čaju zriedime s 2 dl čistej vody
od 3 do 5 rokov – 2 čajové lyžičky už hotového čaju zriedime s 2 dl čistej vody
Potom už riediť nemusíme.

 

Najlepšie tipy pre zdravie