zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Ako sa zbaviť nenávidenej hávede pomocou soli: Toto by mal počas sezóny vedieť každý!

Už sa vám stalo, že ste išli do prírody a po návrate ste museli kliešte doslova vytriasať z oblečenia? Tento nepríjemný zážitok máme z nedávneho výletu do prírody pri Váhu.

Už sa vám stalo, že ste išli do prírody a po návrate ste museli kliešte doslova vytriasať z oblečenia? Tento nepríjemný zážitok máme z nedávneho výletu do prírody pri Váhu. U nás na Považí je totižto kliešťov skutočne neskutočné množstvo, na každom kroku si treba dávať pozor, aj preto je nutné vedieť, ako sa pred nimi chrániť a keď sa už do vás zahryznú, je treba vedieť, ako na ne. Ja som dala na radu mojej sestry, ktorá má tri deti a kliešťov sa už navyberala viac než dosť. Tiež mám perfektný tip, ako sa pred kliešťami chrániť. Odkedy som mala spomínanú nepríjemnú skúsenosť, praktizujem a kliešte sa nám odvtedy vyhýbajú.

Kuchynská soľ na kliešte

Vždy som sa bála vyberať kliešťov pinzetou, pretože párkrát sa mi stalo, že hlavička ostala vo vnútri. A s týmto nápadom sa mi to ešte nestalo, vždy odpadol sám, celý aj s hlavičkou.

Miesto, kde sa kliešť prichytil jednoducho posypte soľou a prekryte kúskom mokrej vaty. Po dvadsiatich až tridsiatich minútach kliešť sám vypadne. Odporúčam ale ranku sledovať a ak sa objaví začervenanie, alebo chcete mať jednoducho istotu, radšej choďte k lekárovi.

Toto odpudzuje kliešte – natrite si to na telo a nastriekajte na oblečenie

Stačí, ak do 200 ml vriacej vody pridáte 25 gramov klinčekov. Necháme asi pätnásť minút variť a celú zmes potom odložíme bokom, kým celkom vychladne. Nakoniec pridáme 2 lyžice alkoholu – preliať do fľaštičky a nastriekať na oblečenie, alebo natrieť kritické miesta na tele. Vôňu klinčekov nenávidia tiež komáre.

Pavla H.

Rôzne druhy štípancov a ako správne zakročiť?

Pozrite sa, ako vyzerá uštipnutie od rôznych druhov hmyzu. Vďaka tomuto obrázku ich poľahky identifikujete a budete vedieť správne zakročiť.

Vši

brightside

Ak spozorujete malé červené bodky, ktoré vyzerajú ako od komárov na miestach, kde rastú vlasy – na hlave, na krku a za ušami – znamená to, že ste boli poštípaný všami. Škvrny sú od seba vzdialené niekoľko centimetrov a poškodená koža vyzerá ohraničene. V strede je tmavočervená.

Ploštica

Na prvý pohľad vyzerajú štípance v podobe škvŕn ako blchy alebo komárov alebo ako alergická reakcia. Koža je červená, opuchnutá a začne sa svrbieť. Existuje však spôsob, ako jasne rozpoznať prácu ploštice. Uštipnutia sú veľmi blízko sebe a vyzerajú ako malé cesty na koži. Navyše, štípance sú viac bolestivé ako tie od komára. Najčastejšie sa nové červené cestičky na koži objavujú vždy ráno. Keď máte dočinenia s plošticou, kontaktuje odbornú pomoc.

Komáre

Malé červené škvrnky s hrbolčekom uprostred sú vám určite dobre známe. Uštipnutie komárom je azda tým najbežnejším, to teda pravdepodobne rozpoznáte celkom ľahko. Keď vás poštípe komár, väčšinou máte štípance na rôznych miestach, ale nie v zhlukoch príliš blízko seba a nezvyknú opuchnúť. Na zmiernenie svrbenia dobre funguje gél z aloe vera, ale aj bazalka. Stačí chvíľu trieť jej lístky medzi prstami a priložiť ich na postihnuté miesto.

Pozor si však dajte na to, ak by sa u vás objavila alergická reakcia. V niektorých zahraničných krajinách komáre môžu prenášať vážne ochorenia, čo sa prejavuje horúčkami alebo bolesťou v celom tele. Vtedy je potrebné zájsť k lekárovi.

Blchy

Blšie uštipnutie je pomerne maličké a zvyčajne sú štípance početnejšie, pričom sú zoskupené blízko seba. Vyzerajú ako malé červené „kopčeky“ na koži, ktoré dokážu naozaj poriadne svrbieť a uprostred môžu mať krvavú bodku. Preventívne by ste mali kontrolovať posteľnú bielizeň, aby sa tam žiadne neskrývali a najmä, ak máte v byte domáce zvieratá, nenechávajte posteľ nestráženú. Blchy sa však ku vám môžu dostať aj inak, ako na domácom miláčikovi, a vtedy musíte byt poriadne vyčistiť. Na štípance pomáhajú špeciálne prípravky, no hlavne si ich netreba škriabať.

Osy a včely

 

Keď vás bodne osa alebo včela, určite to neprehliadnete. Ich bodnutie je dosť bolestivé a vzápätí sa vám objaví na pokožke červená škvrna s bielou bodkou v prostriedku, kde mohlo zostať žihadlo. Miesto opuchne a páli. Ak vám po bodnutí naozaj ostalo žihadlo v pokožke, treba ho opatrne vytiahnuť prstami alebo pinzetou. Aby bolesť ustúpila, skúste si dať na postihnuté miesto cibuľový obklad.

Podľa toho, čo vás poštípalo, záleží, ako by ste mali postupovať.
Podľa toho, čo vás poštípalo, záleží, ako by ste mali postupovať. Ilustračné foto: Pinterest

Bolesť postupne odznie, problémy vám to však môže spôsobiť najmä vtedy, ak ste na včelie či osie bodnutie alergickí. Hlavne počas leta včely aj osy lákajú naše nápoje aj jedlá. Dávajte si preto veľký pozor a nepite z fliaš, do ktorých nevidíte a svoje nápoje radšej nikdy nenechávajte otvorené či odkryté. Hrozilo by vám nebezpečenstvo bodnutia včelou či osobou priamo do úst či hrdla. V takom prípade treba ísť bez váhania k lekárovi.

Pavúky

Štípance od pavúkov sú podobné štípancom od iných druhov hmyzu. V závislosti od uštipnutia môžu byť menšie i väčšie a tiež dosť svrbia. Ak by vás však poštípali nebezpečné exotické pavúky, štípance by vyzerali trochu inak. Štípanec od pavúka známeho ako čierna vdova vyzerá ako dve vpichnutia vedľa seba. Podľa informácií NTIC sú to dve malé bodkovité ranky vzdialené od seba asi 1 až 2 milimetre. Okolie ranky je horúce a mierne začervenané. V prípade intoxikácie sa dokonca dostavia bolesti svalov či svalové zášklby. Prvou pomocou sú studené alebo horúce obklady a opláchnutie rany vodou a mydlom.

 Kliešte

Po uhryznutí kliešťom si na pokožke môžete nájsť červenú škvrnu a ak samotný kliešť medzitým neodpadol, musíte ho odstrániť tak, aby vám v koži nezostala zaseknutá jeho hlavička. Ak by sa táto škvrna zväčšovala, prípadne by ste pociťovali napríklad slabosť či bolesti, určite neodkladajte návštevu lekára, pretože práve kliešte sú prenášačmi mnohých infekčných ochorení.

6. Mravce

Uštipnutie mravcom zvyčajne opúcha a môžete tam mať aj hnis. Po niekoľkých dňoch sa môže zmeniť na pľuzgier. Do 24 hodín by svrbenie malo pominúť.

Najlepšie tipy pre zdravie