zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Mnohí ich majú v záhrade a vôbec nepoznajú tento zázračný účinok: Černice vás vyliečia a nemuste ich ani len jesť!

Toto čierne ovocie ospevovali už v starovekom grécku a je staré – a možno aj staršie – ako samotné ľudstvo.

Práve v tomto období dozrievajú v lesoch, aj v našich záhradách. Toto čierne ovocie ospevovali už v starovekom grécku a je staré – a možno aj staršie – ako samotné ľudstvo.

 

 

V posledných rokoch sa však na černice zabúda a do popredia sa dostávajú skôr ich populárnejší príbuzní z lesa – čučoriedky a brusnice. Na černice by sa však rozhodne nemalo zabúdať.

Ukrývajú pokoj a silu zlených lesov

Černice dokážu rásť vo veľmi náročnom prostredí a jedinou zbraňou, ktorou sa dokážu brániť sú ostré tŕne.

Výsledkom ich sily a húževnatosti sú čierne plody, ktoré v sebe ukrývajú tajomstvo zdravia, sily a duševného pokoja.

Nabité živinami

 

 

Kto by bol povedal, že toto ovocie obsahuje takú jedinečnú kombináciu vitamínov a živín, s ktorou sa v rovnakej podobe nestretneme v žiadnom inom plode? Sú doslova nabité vápnikom, vitamínmi skupiny B, C, vitamínom K a E.

Bojujú proti vzniku rakoviny

Cenné flavonoidy pôsobia ako silný antioxidant, ktorý zbavuje telo škodlivých látok.

Dokonca, ukázalo sa, že černice dokážu výrazne znižovať riziko vzniku nádorových bunkových štruktúr a znižujú tiež negatívne následky chemoterapie.

Pre kĺby a svaly

Jadierka černíc obsahujú oleje a salicláty – tie sa používajú pri liečbe zápalov a reumy.

 

 

Černice prospievajú celkovému zdraviu kĺbov, svalov a šliach, obzvlášť vhodné sú pre aktívnych športovcov a ľudí trpiacich ochoreniami a častými zápalmi pohybového aparátu.

Prevencia proti cukrovke

Vďaka kyseline ellagovej dokážu černice ovplyvňovať hladinu cukru v krvi tak, že ju udržiavajú v rovnováhe a predchádzajú tak vzniku a zhoršovaniu príznakov cukrovky.

Elixír mladosti

 

 

Už v Antickom Grécku ospevovali ženy černice ako zdroj krásy a mladosti.

Dnes vieme, že za tieto účinky môže najmä vysoký obsah horčíka, vitamíny A a C a už spomínaná kyselina ellagová.

Tieto látky zabezpečujú pevnosť pokožky, vlasov aj nechtov.

Navyše, zabezpečujú výživu pokožky zvnútra a preto pôsobia lepšie ako drahé krémy z obchodov.

Pomôžu vám schudnúť

Černice na rozdiel od iného ovocia obsahujú minimum cukru. Okrem toho dokážu doslovanaštartovať metabolizmus a pomôžu vám tak k zdravému chudnutiu.

Nemusíte ich jesť a dokonca, stačí vám len uvariť pár listov!

 

 

Liečivý čaj na množstvo neduhov

Listy černice sú doslova nabité vápnikom, vitamínmi skupiny B (predovšetkým cenný B12) , C, vitamínom K a E.

Špecifické sú aj pre vysoký obsah železa, ktorý je v listoch väčších ako v bežne pestovanej listovej zelenine z našich záhrad. 

Tiež obsahuje kyselinu askorbovú, prospešné minerály, aminokyseliny.

Odvary, výluhy a čaje dokážu upraviť trávenie, priaznivo pôsobia na pokožku a ak si budete odvarom z lístia vyplachovať ústa, máte skvelú náhradu ústnej vody, ktorá zároveň bojuje proti zápalom a paradentóze.

 

 

Navyše, výborne účinkujú aj počas zápalov ústnej dutiny a opuchom mandlí. Listy pôsobia ako diuretikum, podporujú potenie (čo je dôležité najmä počas chorôb a viróz) a bojujú proti infekciám močových ciest.

Čaj z listov černice posilní imunitu a v období chorôb a epidémií pôsobí ako účinná forma prevencie. Navyše, vonia skutočne úžasne.

Potrebujeme:

250 ml (1 šálku vody)

1 lyžicu sušených listov černoce

Postup:

Listy zalejeme vriacou vodou a necháme 10 minút lúhovať. Scedíme a pijeme na ochranu pred chorobami 1 x denne. Pre rýchlejšie uzdravenie pijeme 3 x denne.

Neváhajte a doprajte v sezóne černíc aspoň hrsť tohto ovocia každý deň. Pridajte si ich do jogurtu, urobte si černicové smoothie, alebo si dajte misku černíc namiesto presladeného dezertu. Pre svoje zdravie urobíte skutočne veľa.

Neváhajte a pridajte si hrsť sušených lístkov aj do kúpeľa. Ich vôňa vám prinesie úľavu do stresu, pokoj a zbaví vás napätia.

Výluh z listov pre cukrovkárov

 

 

 

Pripravíme ho z dvoch polievkových lyžíc drvených sušených listov a povaríme ich s 250 ml vriacej vody, necháme lúhovať po dobu 20 minút.

Výluh rozdelíme na 3 porcie.

Pijeme 3x za deň. Táto kúra je vhodná pre všetkých, ktorí trpia cukrovkou. Kúru si doprajte raz za 3 týždne.

Úľava od gastrointestinálnych problémov

 

 

Pri hnačke, gastritídach a dokonca aj vredoch môžete vyskúšať liečivé vlastnosti odvaru. Veľkú lyžicu sušených listov krátko povaríme a užívame trikrát denne vždy 20 minút pred jedlom. Odporúčame túto kúru konzultovať s lekárom, pretože odvar by nemali užívať ľudia so špecifickými ochoreniami tenkého čreva.

Na liečbu paradentózy a ďalších stomatitíd

Vezmeme 4 lyžice sušených listov, 2 šálky vody a krátko povaríme. Necháme lúhovať pol hodiny, scedíme a používame na vyplachovanie úst namiesto ústnej vody. Žuvanie zelených listov prospieva zdraviu ďasien a teda aj zubov.

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pexels
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie