Na vošky nedávam chémiu, vďaka rade od susedy mám čistú celú záhradu: Najsilnejší likvidátor vošiek za pár centov!

Napísala nám pani Milada a práve jej tip nás inšpiroval k tomu, aby sme zozbierali najlepšie tipy proti voškám, ktoré fungujú rovnako dobre ako chémia, ale sú pre prírodu aj pre vás neškodné.

Zbohom vošky, larvy a molice

Tento tip mám od susedy, nie to síce vábna vôňa, ale vošky, molice a ďalšiu háveď to likviduje na počkanie. Kedysi sme vošky striekali postrekmi zo záhradkárstva, ale rozhodla som, že chémiu už na záhrade nechcem. Toto je vynikajúca alternatíva, mám to odskúšané niekoľko sezón za sebou. Ruže, ktoré boli doslova pokryté voškami sa za chvíľku úplne pozviechali a robili mi radosť celé leto. neváhajte a skúste. 

Postup:

70g tabaku povaríme asi hodinu v 1,5l vody. Potom scedíme a zriedime 1:1.

Týmto roztokom postriekame rastliny.

A čo je vynikajúce – spoľahlivo to funguje nielen proti voškám, ale aj larvám húseníc (ktoré sa živia voškami) a čiernym muškám, ktoré možno objaviť na paradajkách. Čitateľka Melánia, ktorá sa s nami o tento recept podelila, tvrdí, že túto zmes používa na postrek zeleniny, ovocných stromov a výborný je aj na ruže a ďalšie kvety. Môj sused fajčiar hádže nedopalky cigariet priamo do pohára s vodou a výluh získava takto. Je to praktické hlavne pre fajčiarov. ja nefajčím a preto si tabak kupujem. Aby tekutina lepšie držala na listoch, môžete pridať trochu nastrúhaného jadrového mydla. 

Milada J.

Stručne, jasne a všetko na jednom mieste – toto sú vaše odskúšané tipy proti voškám

Jadrové mydlo: 200 g rozpustíme v 10 litroch vody a používame ako postrek.

Výluh zo zemiakových listov: 300 g zelených listov zalejeme 5 litrami vriacej vody, necháme stáť deň a používame s pridaním 20 g nastrúhaného a rozpusteného mydla.

Horčicový postrek: 200 g horčicového prášku rozpustíme vo vedre s vodou.

Pomarančová kôra: 1 kg kôry zalejeme 10 l vody a necháme lúhovať aspoň 3 dni.

Šťaveľ: 300 g najemno nasekaných koreňov šťaveľa zalejeme 10 l vody a necháme 3 hodiny lúhovať.

Harmanček: 1 kg usušeného harmančeka (aj kvety aj listy a stonka) zalejeme 10 l teplej vody, Necháme lúhovať 12 hodín.

Výluh z lopúchu: 1 vedro lopúchových listov rozdrvíme (pomocou palice, aby uvoľnili šťavu) a zalejeme 5 litrami teplej vody. Necháme 2 dni lúhovať.

beautiful raised bed garden layout image

Amoniak: 1 lyžicu rozpustíme v 10 litroch vody, používame ako postrek.

Jedlá sóda: 1 lyžicu rozpustíme v 1 litri vody a pridáme 40 g nastrúhaného jadrového mydla. Používame ako postrek.

Drevený popol: Asi 200-300 g zalejeme 5 litrami vriacej vody, necháme vychladiť, pridáme 20 g strúhaného mydla a používame ako postrek.

Výluh z chrenu: Listami a koreňmi chrenu naplníme vedro do polovice, doplníme vodou a necháme stáť 2-3 hodiny. Tekutinu nanášame na postihnuté miesta v podobe roztoku.

Lastovičník: 3-4 kg čerstvej alebo 1 kg sušenej bylinky zalejeme 10 l vody a necháme 1-2 dni lúhovať. Potom scedíme a používame ako postrek.

Vodka: Najrýchlejší spôsob je naliať do rozprašovača vodku a postriekať napadnuté miesta.

Coca-Cola: Funguje rovnako ako vodka, stačí naliať a rozprášiť.

Borovicový výluh: 2 kg mladých výhonkov vložíme do vedra, dolejeme vodou až po okraj a necháme stáť týždeň. Denne miešame. Používame ako postrek

Výluh zo žihľavy: Najúčinnejšie pôsobí na rastliny, ktoré sú mladé a dosiaľ nevytvorili kvety. Výluh vyrobíme z 1 kg natrhanej čerstvej žihľavy a 10 l vody – najlepšie dažďovej. Necháme vylúhovať 1 deň a potom scedíme (nezabudnite žihľavu poriadne vyžmýkať, práve v nej je najviac účinných látok). Aplikujeme na postihnuté rastliny.

Výluh z vratiča obyčajného: Najlepší je na ochranu jahôd, malín, ostružín a okrem vošiek sa popasuje aj s obaľovačom. Na výluh potrebujeme 40 g sušených kvetov vratiča a 1 l vriacej vody. Kvety zalejeme a necháme lúhovať 15-20 minút. Scedíme, kvety opäť vyžmýkame a keď tekutina vychladne, aplikujeme na rastliny ako postrek.

Výluh z púpavy: 400-500 g listov zalejeme 10 l vody a necháme lúhovať 2-3 hodiny. Scedíme a používame ako postrek.

Výluh z cesnaku: Na získanie 1 l výluhu potrebujeme 25 strúčikov a 1 liter vriacej vody. Strúčiky cesnaku nasekáme alebo nastrúhame a zalejeme vodou. Necháme lúhovať 10-15 minút, scedíme a aplikujeme na postihnuté rastliny.

 

🔥 Dnes najobľúbenejšie

Našli ste v článku chybu?

Nahláste nám ju a pomôžte tak zlepšiť náš obsah.

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Dobré médiá, s. r. o., so sídlom: Plynárenská 1, 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov, IČO: 51 008 378, zapísanou v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Sro, vložka č. 121515/B na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.