Mnohí z nás by radi vo svojej domácnosti pestovali rastlinky rôznych druhov, avšak nemáme k dispozícii záhradku, kde by sme tak mohli robiť. Alebo si chceme dopriať radosť z pestovania aj počas zimného obdobia v interiéry nášho bytu či domu.
Dnes vám predstavíme 10 nenáročných byliniek, ktorým sa výborne darí aj v obyčajnej vode a bez pôdy. Stačí im vytvoriť vhodné podmienky a ony sa nám odvďačia svojou krásou či vôňou.
Čo potrebujeme?
Vodu – vyhnite sa používaniu príliš chlórovanej vody, ktorá rastlinkám neprospieva. Je lepšie vodu pred použitím nechať odstáť počas noci a najideálnejšie je použiť vodu dažďovú.
Nádoby – úplne postačia misky alebo poháre. Okolo pohára môžete ovinúť napríklad novinový papier, aby boli korene v tmavom prostredí.
Odrezky – niektoré je lepšie zohnať už čerstvo z jari, iné počas leta, niektoré dokonca na jeseň. Niektoré potrebujú okamžite umiestniť do vody, iné čo-to vydržia a možno ich transportovať bez ďalších opatrení. Odrezky a ich vlastnosti sa rôznia, preto si pozorne prečítajte inštrukcie nižšie.
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
10 nenáročných rastliniek
1. Mäta prieporná – Veľmi obľúbená nielen v lekárstve, ale aj v potravinárstve. A to predovšetkým preto, že obsahuje veľa mentolu. Ten je mimochodom extrémne prchavý a preto rastlinka príjemne rozvonia celý byt. Pestovanie mäty piepornej vo vode je jednoduché; stačí dať čerstvé odrezky do vody a nechať rastlinku, aby sa ujala.
2. Mäta kučeravá – Ďalšia odroda mäty. V skutočnosti je mäta prieporná hybrid vyšľachtený z mäty kučeravej a vodnej mäty.
3. Oregano – Táto štipľavá bylina stojí za pestovanie v interiéri, pretože jej lístky môžete využiť na ochutenie takmer všetkej zeleniny. Vezmite čerstvé odrezky vložte ich do vody. Akonáhle rastlina zapustí korene, začne aj rýchlo rásť.
4. Bazalka – Bazalka zbožňuje teplo vašej kuchyne a bude v nej rásť tak dlho, kým bude mať k dispozícii dostatok svetla. Odrezky si urobte kedykoľvek predtým, ako rastlinka začne kvitnúť. Mimochodom, pestovanie odrezkov vo vode je ideálnym spôsobom, ako si uchovať bazalku aj počas zimy.
5. Šalvia – Malé odrezky dajte zakoreniť do vody už na jar, stačiť bude aj veľmi malé množstvo odrezkov. Rastlinku potom udržiavajte na dobre presvetlenom a prevdzušnenom mieste, pretože rastlinka je náchylná na plesne.
6. Stévia – Túto sladkú rastlinu je dobré mať v dome a používať ju na sladenie čajov, kávy a rôznych iných nápojov. Vezmite odrezky aktívne rastúcich mäkkých vetví a umiestnite ich do vody. Poskytnite im teplé miesto a množstvo svetla – tam je táto exotická rastlina najšťastnejšia.
7. Medovka – Táto bylina je vítaným osviežením v každej domácnosti, a to najmä v zime. Listy sú skvelé na prípravu čaju. Vezmite odrezky na jar alebo na jeseň. Udržujte nádoby na teplom mieste, ktoré je dostatočne presvetlené nepriamym svetlom. Môže trvať až 3-4 týždne, kým medovka zapustí korene. Vodu udržiavajte čistú a pravidelne ju vymieňajte.
8. Estragón – Odrezky si vyhotovte už na začiatku jari. Jesenné odrezky sú tiež fajn, ale zapustenie koreňov bude trvať dlhšie. Udržujte odrezky na teplom mieste, ktoré bude jasne presvetlené.
9. Tymian – Potrebujete čerstvé odrezky z ešte zelenej rastliny. Staré odrezky, ktoré sú už pevné a hnedé nemusia zapustiť korene. Najlepší čas na získanie odrezkov je v polovici jari a počas skorého leta, kým rastlina začne kvitnúť. Tenké stonky tymianu však rýchlo uschnú, preto ich do vody dajte okamžite po odrezaní.
10. Rozmarín – Na polovicu zdrevenelé odrezky rozmarínu síce dlhšie zapúšťajú korene, ale jarné odrezky by mali koreniť rýchlejšie. Tak či onak to stojí za námahu, pretože rozmarínu sa výborne darí a potrebuje len slnečné miesto.