Táto časť púpavy sa takmer vôbec nevyužíva: Keď však zistíte, čo dokáže, spravíte si zásoby na celý rok!

Púpava, alebo žlté slnko čoskoro zahalí naše lúky do zlatistých odtieňov. Prečítajte si, prečo by ste si mali spraviť zásoby púpavy na celý rok.
[mashshare]

Púpava-žlté slnko, ktoré už onedlho sfarbí lúky typickou farbou. Hoci nám na záhrade robí vrásky a mnohí pestovatelia ju považujú za obyčajnú burinu, rozhodne ňou nie je. Spoznajte jej úžasné účinky, z ktorých sa môžete čerpať celkom zadarmo, po celý rok.

Púpava obsahuje draslík, horčík, železo, meď, vápnik a cenné vitamíny skupiny B, A a C. To je len malý výpočet benefitov, ktoré žltkastá rastlina má pre naše zdravie.

Čo dokáže?

NEPRÁVOM ZATRACOVANÁ: Púpava nie je len burina, ale hotový poklad

Zo všetkých časti si môžete vytvoriť silný prírodný liek na liečbu bolestivých kĺbov a svalov. Púpava tiež pomáha odstraňovať toxíny z tela, posilňuje cievnu sústavu, upokojuje nervovú sústavu a zlepšuje celkový telesný tonus. Okrem toho sú známe jej účinky na regeneráciu pečene, zmierňovanie alergií a priaznivé účinky v období menopauzy. Okrem toho púpava zmierňuje zápaly a v niektoré štúdie zistili, že má obrovské využitie aj pri liečbe onkologických ochorení.

Využitie púpavy

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

O liečivých vlastnostiach púpavy sú zmienky už od staroveku. Ľudia sa naučili, ako využívať pre zdravie všetky časti rastliny – linky, stonky, kvety aj korene. Práve na využitie koreňa sa v dnešnej dobe takmer zabudlo, je to však veľká škoda, pretože mnohí veria, že práve v ňom sa ukrýva liečivá sila púpavy. V dávnych časoch sa koreň dokonca využíval na prípravu zdravej náhrady kávy.

 

Koreň púpavy

Koreň púpavy je veľmi účinným prírodným liekom. Používa sa na liečbu žlčových kameňov, zápchy, akné, ekzémov, ochorení pečene a ženských problémov.

Ako ho pripraviť?

Koreň očistíme, preložíme na plech a necháme vysušiť na mieste s dostatočným prísnom čerstvého vzduchu približne 13 dní. Korene musia byť na dotyk krehké. Keď sú korene dostatočne usušené, preložím ich do uzatvárateľných nádob z tmavého skla. Skladujeme na suchom mieste maximálne 1 rok.

Liečivý čaj z koreňa púpavy

10 g sušeného koreňa uvaríme v 600 ml vody. Privedieme do varu, prikryjeme pokrievkou a varíme na miernom ohni približne 5 minút.

Necháme vychladnúť a pijeme počas dňa (ráno, na obed aj večer 1 šálku (200 ml).

Domáca záchrana pre kĺby

Ako sme spomínali, už od dávnych čias sa púpava používala na liečbu mnohých problémov a zdravotných ťažkostí. Je to preto, že táto rastlina obsahuje vitamíny a minerály, ktoré sú pre naše zdravie prospešné. Dokáže fungovať aj ako liek proti bolesti a púpavový olej, ktorý si zvládnete pripraviť aj sami doma, vám pomôže efektívne znížiť bolesť namáhaných kĺbov.

Jediné, čo ku tomu budete potrebovať, sú púpavové kvety a nejaký základný olej. Použiť môžete buď olivový, mandľový alebo hroznový olej. Ďalej budete postupovať takto:

1. Malú sklenenú nádobu naplňte kvetmi púpavy.

2. Olej nalejte cez kvety takmer po okraj nádoby.

3. Nádobu prikryte plátnom a zaistite gumičkou.

4. Na dva týždne postavte prikrytú nádobu na slnko. Príp. ju nechajte na slnku aspoň dovtedy, kým kvety nestratia farbu a nezhnednú.

5. Potom kvety z oleja odstráňte a olej vlejte do novej sterilizovanej nádoby.

6. Olej uchovávajte na tmavom chladnom mieste.

Podľa tohto jednoduchého receptu si môžete pripraviť domáci terapeutický masážny olej, ktorý si následne môžete vmasírovať do boľavých svalov a kĺbov. Na zníženie bolesti v týchto miestach je púpava jednou z najužitočnejších rastlín. O kvetoch púpavy sa tiež vie, že sú v nich prítomné flavonoidy, karotenoidy a silice. Pozitívne účinky majú teda aj u ľudí, ktorí sú zimomraví alebo majú problémy s nejakýcm chronickým ochorením.

Ďalšie tipy ako využiť púpavu

2076b39386bd9df0374c1ec0c0914a6b_view_l

Pripravte si obľúbený liečivý sirup z púpavových kvetov alebo napríklad vynikajúce pesto, ktoré môžete použiť do šalátov alebo omáčky.

zdroj: sovkusom, redakcia

[mashshare]

Najlepšie tipy pre zdravie