zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Dietológ radí: 6 dôvodov, prečo by ste mali jesť ráno sušené hrozienka!

Hrozienka sú nielen chutné, ale sú aj veľmi užitočné. Nedávajte ich len do bábovky, vyskúšajte ich konzumovať pre zdravie. Podľa portálu femina majú ohromné výhody.

Hrozienka sú malým darom z prírody a pokladom pre zdravie. Dodajú vám energiu a pomáhajú pri zápche. Ak ich jete s mierou, najmä v prvých hodinách dňa, sú pre telo mimoriadne užitočné. Toto je 6 hlavných dôvodov, prečo by ste ich mali jesť na raňajky.

1. Hrozienka znižujú hypertenziu

Hrozienka pomáhajú znižovať krvný tlak a udržiavajú zdravie srdca. Obsahujú však glukózu a preto ich treba jesť s mierou. Ak zjete hrsť hrozienok (cca 25 g) denne, poskytnú vám dostatok draslíka, ktorý je veľmi prospešný pri vysokom krvnom tlaku.

To isté platí aj pre vlákninu, ktorá sa tiež nachádza v týchto sušených plodoch. Podporuje biochemické procesy krvných ciev. Ak si ich dáte pravidelne na raňajky, urobíte niečo užitočné pre váš kardiovaskulárny systém.

2. Pomáhajú pri anémii

Hrozienka obsahujú veľa železa, takže môžu pomôcť pri liečbe anémie.

Sú tiež bohaté na komplex vitamínov B, ktoré sú potrebné pre tvorbu novej krvi. Vysoký obsah medi v hrozienkach tiež prospieva k tvorbe červených krviniek.

Na druhej strane nezabúdajte, že dobré raňajky by mali telu dodať veľa energie. Hrozienka sú bohaté na uhľohydráty a je to dokonalý spôsob, ako sa vyhnúť obvyklým ranným pocitom únavy.

3. Pomáhajú čistiť organizmus

Namočte hrozienka na noc a potom vypite zvyšnú vodu. Je to skvelý recept na zlepšenie funkcie pečene a obličiek.

Aj keď má telo svoje vlastné prirodzené čistiace mechanizmy, môžete ich podporiť napríklad takýmto spôsobom.

4. Hrozienka liečia zápchu

Keď budete jesť hrozienka, v tele sa stane niečo úžasné: napučiavajú vďaka obsahu nerozpustnej vlákniny.

Tento prírodný proces podporuje prácu čriev, rovnako  ich čistí a zlepšuje trávenie.

Navyše, ak máte hnačky, táto rozpustná vláknina absorbuje tekutinu a tým postupne vyrieši problém, prestanete sa cítiť slabí a nabijete sa živinami.

5. Starostlivosť o kosti

Hrozienka sú bohaté na vápnik. Ak do jogurtu pridáte hrsť hrozienok, dodáte kostiam potrebnú dávku vápniku.

Toto sušené ovocie je jedným z najlepších zdrojov bóru, stopového prvku, ktorý je nevyhnutnosťou v každej strave.

Bór je dôležitý pre správnu tvorbu kostí a udržanie ich zdravia, navyše podporuje vstrebávanie vápnika. Navyše, hrozienka obsahujú aj veľa draslíka. Draslík je ďalšou dôležitou živinou v boji proti osteoporóze súvisiacej s vekom a degeneráciou kĺbov.

6. Zásaditosť tela

Ak má telo vysoký obsah kyselín, často to ovplyvňuje vzhľad, obzvlášť sa vyskytujú kožné problémy, napríklad akné.

Prekyslený organizmus spôsobuje aj ďalšie zdravotné problémy. Hrozí zvýšené riziko artritídy, obličkových kameňov alebo vysokého cholesterolu.

Ak začnete raňajkovať hrsť hrozienok, dostanete potrebnú dávku draslíka a horčíka. Tieto dva minerály pomáhajú zvyšovať zásaditosť tela. Môžu tiež neutralizovať kyslosť a tak zabrániť vzniku zdravotných problémov.

Prajeme veľa zdravia!

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie