Mnohým sa rozrástla v záhrade a chcú sa jej zbaviť: Stačí však vykopať koreň a nastrúhať ho, táto rastlina vás zachráni pred bolesťou kostí aj chrípkou!

Pestujete v záhrade chren, alebo sa vám rozrástol v záhrade bez toho, aby ste to chceli? Možno by ste mali niečo vedieť. Táto koreňová zelenina s výrazne zelenými listami a koreňom podobným mkrve je totiž neuveriteľne prospešná nielen pre našu záhradu, ale aj pre zdravie. Kedysi vraj nechýbala ani na jednom poli. Niet sa čomu diviť, naši predkovia dobre poznali tajomstvá tejto nenápadnej rastliny.

Chren v záhrade

Kedysi bol chren pestovaný najmä v kútoch záhrad – predovšetkým v blízkosti záhonov so zemiakmi. Táto rastlina totiž vylučuje látky, ktoré pôsobia ako prírodný odpudzovač pásavky zemiakovej. Platí, že tam, kde je chren, tam máte s pásikavým chrobákom pokoj.

Ak chcete ochranné účinky chrenu v zemiakovom záhone znásobiť, zasaďte chren priamo do zemiakov, alebo po stranách zemiakového lôžka. Síce sa vám budú susedia diviť, prečo sadíte k zemiakom burinu, nakoniec sa budete smiať vy, s pásavkou zemiakov budete mať pokoj. Chren je aj skvelým pomocníkom v boji proti plošticiam.

Chren pre zdravie

Hoci je jeho zápach prenikavý a chuť ostrá a pre mnohých až nepríjemná, táto zelenina je veľmi zdravá. Napokon, jej liečivé účinky využívali pre zdravie a krásu už starovekí Egypťania. Spoznajte jeho účinky aj vy:

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Chren má výrazné antispetické a regeneračné účinky. Pomáha vylučovať z tela nadbytočný sodík – dôsledok nadmerného solenia (s tým súvisí aj pomoc pri nadmernom zadržiavaní vody), zrýchľuje trávenie a metabolizmus a vďaka vysokému obsahu vitamínu C podporuje imunitu a dokáže rýchlo kompenzovať nedostatok tohoto vitamínu. Pozor, liečivé účinky chrenu sa znižujú tepelnou úpravou.

Pomôže pri reume aj kašli

Chrenový zábal je veľkým pomocníkom pri reume, ochoreniach kĺbov a svalov. Chren nastrúhame na gázu alebo plátno a prekryjeme fóliou. Tento obklad je nielen liečivý, ale pomôže aj uľaviť od bolesti. Chrenový obklad priložený na priedušky, pomôže pri zápaloch a kašli.

Chrenová vitamínová bomba

Pomáha zlepšovať imunitu, podporuje pamäť a zlepšuje prekrvenie. Málokto vie, že je veľmi prospešná aj pre zrak!

Potrebujeme:

125 g chrenu

50 g koreňu zázvoru

2 citróny

3 lyžice medu

1 lyžičku škorice

Postup:

Citrón dôkladne vyumývame, idálne je, ak máte bio citróny. Nakrájame a vložíme do mixéra. Pridáme aj očistený a nastrúhaný chren aj zázvor – rozmixujeme a dochutíme medom a škoricou. Poriadne premiešame a užívame 1 lyžičku denne po dobu dvoch týždňov. Ak máme akútne potiaže, užívame dve lyžičky.

Záchrana pri bolestiach hlavy

Naši predkovia nemali k dispozícii analgetiká a iné utišujúce prostriedky z lekárne, ktoré by ich zbavili bolesti. Poznali ale zázračný chrenový ocot. Stačí, ak nastrúhaný chren zalejeme octom tak, aby ocot chren celkom prekrýval (môže siahať 1 cm nad chren). Potom nádobu s chrenovým octom necháme lúhovať pri izbovej teplote 7-8 dní. Pri bolestiach hlavy potierame bolestivé miesta scedenou tekutinou.

Tajomstvo dokonalej pleti

Egypťanky vedeli, že sa ukrýva v chrene. Koreň chrenu necháme lúhovať v mlieku. Túto zmes používame na čistenie pleti – jednoducho nanesieme na vatový tampón.

 

Najlepšie tipy pre zdravie