Pamätáte, ako vyzerali školské jedálne za socializmu? Mliečna polievka, hliníkové príbory a gumené obrusy!

[mashshare]

Stravovanie v školských jedálňach za socializmu bolo pre mnohých z nás nezabudnuteľným zážitkom, hoci nie vždy pozitívnym.

Jedálny lístok bol často limitovaný dostupnosťou surovín a jednotvárny, no pre mnohých detí predstavoval hlavné jedlo dňa.

 

 

 

 

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Typické jedlá v školských jedálňach za socializmu

Školské jedálne sa snažili poskytnúť deťom vyváženú stravu, no možnosti boli obmedzené. Medzi najčastejšie jedlá patrili:

Polievky:

Mliečne polievky s rôznymi prísadami (cestoviny, ryža, krupica), zeleninové polievky (napr. mrkvová, kapustová), občas aj mäsové vývary.

Hlavné jedlá:

 

 

 

 

Rezne (mortadelové, bravčové), prívarky, mäso s omáčkami, cestoviny so syrom alebo paradajkovou omáčkou, ryba (najčastejšie treska), parené buchty, knedle s omáčkou.

Prílohy:

Ryža, zemiaky (varené, pečené), cestoviny.

Dezert:

Kompot, ovocie, puding.

Ako fungovali stravenky?

Stravenky boli pre mnohých detí a rodičov nevyhnutnosťou. Boli to špeciálne kupóny, ktoré sa vydávali na určitý počet obedov. Ich cena bola pomerne nízka a štát ich čiastočne dotoval.

 

 

 

 

Kuchárky – hrdinky školských jedální

Kuchyňky v školských jedálňach boli za socializmu často označované ako „továrne na jedlo“. Kuchyňky boli často preplnené, vybavenie zastarané a suroviny limitované. Napriek týmto podmienkam, kuchárky vynaložili obrovské úsilie, aby pripravili stravu pre stovky detí každý deň.

 

 

 

 

Pani kuchárky museli pripraviť obedy pre stovky detí denne. To si vyžadovalo presnú organizáciu práce a často aj fyzicky náročnú prácu. Na prípravu jedál mali často obmedzený výber surovín, čo sťažovalo prípravu pestrých a chutných jedál.

 

 

 

zhľadom na obmedzené možnosti a veľké množstvo detí bol jedálny lístok často jednotvárny a opakovali sa podobné jedlá.

Dôležitý bol čas, jedlo sa muselo pripraviť rýchlo, aby sa stihlo všetko podávať včas. Napriek všetkým ťažkostiam, kuchárky v školských jedálňach vykonávali dôležitú prácu. Zodpovedali za to, aby deti mali aspoň jedno teplé jedlo denne.

 

 

 

 

Mnohé z nich si vytvorili k deťom blízky vzťah a snažili sa im pripraviť čo najlepšie jedlo, ktoré mali k dispozícii. Na mnohé z nich si pamätáme ako na prísne „tety“ a radšej sme z rešpektu pred nimi zjedli aj jedlá, ktoré nám príliš nechutili. Každopádne boli neodmysliteľnou súčasťou školského života.

Čo sa zmenilo odvtedy?

 

 

Od socializmu sa stravovanie v školských jedálňach výrazne zmenilo. Dnešné jedálne ponúkajú väčší výber jedál, kladie sa väčší dôraz na kvalitu surovín a vyváženosť stravy. Deti majú možnosť vyberať si z viacerých jedál a stravovanie je prispôsobené vekovým kategóriám.

Najlepšie tipy pre zdravie