Najúčinnejší spôsob, ako RÝCHLO zraziť HORÚČKU!

Harmanček je jednou z najobľúbenejších, bežne dostupných bylín.

Pomôže vám z rôznymi ťažkosťami napríklad proti zápalom, posilňuje imunitu a tiež znižuje horúčku.

Stačí len zaliať sušené kvety harmančeka vriacou vodou, nechať vylúhovať 15 minút a po scedení piť tento čaj 3x denne.

Lipa

 

Lipu počas kvitnutia určite v prírode neprehliadnete. Priláka vás k nej sladkastá vôňa jej kvetov. Tie okrem toho, že príjemne voňajú, poslúžia ako účinní pomocníci pri rôznych zdravotných ťažkostiach.

– pôsobí ako prevencia proti prechladnutiu

– posilňuje obranyschopnosť organizmu

– napomáha pri liečbe chrípky a znižuje horúčku

– urýchľuje liečbu zápalu priedušiek

– zmierňuje bolesti hrdla

– pôsobí močopudne a pomáha vyplaviť z tela škodlivé látky

– znižuje žalúdočné kŕče

– pomáha pri infekčných chorobách

– pôsobí proti nespavosti

Príprava čaju: Hrsť sušených listov lipy zalejte pol litrom vriacej vody a nechajte prikryté lúhovať 10 – 15 minút. Čaj môžete piť samotný, alebo si ho dochutiť medom a citrónom.

Upozornenie: Pri horúčke nad 39°C lipový čaj nie je vhodný, pretože môže zaťažiť krvný obeh!

Sedmokráska

Táto rozšírená bylinka má roztomilé kvietky, ktoré vyzerajú skromne, ale skrýva sa v nich mnoho liečivých účinkov. Jej kvety je najlepšie zberať na jar a sušené vám budú slúžiť po celý rok. Sušiť ju treba v dobre vetranej miestnosti a skladovať v uzavretom sáčku na tmavom mieste. Využíva sa najmä pri ochoreniach horných dýchacích ciest proti kašľu, pôsobí protizápalovo a znižuje horúčku. 

Príprava čaju: Hrsť sušených kvetov zalejeme vriacou vodou a necháme 15 minút lúhovať. Pijeme 3x denne, kým horúčka neustúpi.

Sirup zo sedmokrásky: 500 g kvetov zalejeme vriacou vodou (750 ml), pridáme na kolieska nakrájaný citrón a necháme 24 hodín naložené v chladničke. Potom scedíme, pridáme 750 g trstinového cukru a varíme až kým sirup nezhustne.

Malinové listy

 

Plody malín sú vďaka svojej chuti a vôni veľmi obľúbeným drobným ovocím. Vedeli ste však, že aj malinové listy nájdu svoje využitie a dokonca pomôžu pri zdravotných ťažkostiach? Liečivé účinky majú predovšetkým listy lesných malín, takže sa oplatí vybrať sa na prechádzku lesnou cestičkou nielen kvôli čerstvému vzduchu. Zbierať treba predovšetkým nové mladé listy a sušiť ich v tenkej vrstve, aby sa nezaparili. Čaj pomáha počas tretieho trimestra gravidity, pretože následne uľahčuje pôrod. Čaj však výborne poslúži aj pri bolestiach hrdla, zápaloch ústnej dutiny, pri menštruačných bolestiach ale aj pri chrípke a horúčke. 

Príprava čaju: 1-2 lyžice sušených alebo čerstvých umytých listov zalejeme 2-3 dcl vriacej vody a necháme prikryté lúhovať asi 10 – 20 minút. Malinové listy je možné zmiešať aj s inými bylinami.

Čierne ríbezle

 

Ďalšou rastlinou, ktorá dokáže účinne znižovať horúčku je čierna ríbezľa, resp. jej plody. Sú skvelým antioxidantom a šťava z plodov obsahuje vysokú koncentráciu potrebných látok ako je vitamín C a flavonoidy. Bez nich by náš organizmus nevedel správne fungovať. Okrem iného nám pomáhajú posilňovať obranyschopnosť organizmu, pri zápaloch aj pre zdravé srdce. 

Účinný čaj na zníženie horúčky

 

Čaj je vynikajúci na vypotenie sa, ktorého následkom je zníženie teploty. Potrebujeme: 1 diel kvetu lipy a 1 diel kvetu bazy.
Postup: Bylinky premiešame, čaj si pripravíme tak, že 1 polievkovú lyžicu zmesi prelejeme pollitrom vriacej vody a necháme 10 minút lúhovať. Potom precedíme, nalejeme do termosky a popíjame po dúškoch. Môžeme prisladiť medom.

Pre deti používame nasledujúce riedenie:
do 2 rokov veku – 1 čajovú lyžičku už hotového čaju zriedime s 2 dl čistej vody

od 3 do 5 rokov – 2 čajové lyžičky už hotového čaju zriedime s 2 dl čistej vody
Potom už riediť nemusíme.

 

 

Najúčinnejší bojovníci z prírody

Zázvor

Zázvor sa tradične používa na liečbu nízkej horúčky. Má antibakteriálne vlastnosti, ktoré majú pozitívny vplyv na horúčku, kašeľ a ďalšie bežné príznaky. Dajte si šálku zázvorového čaju, ktorý si pripravíte z očisteného a nakrájaného (alebo nastrúhaného) zázvoru. Môžete pridať med a citrón. POZOR! Zázvor má výraznú pikantnú chuť, preto na jednu šálku použite len malý kúsok tohto zázračného koreňa.

 

Echinacea

Štúdie ukázali, že pitie čaju s výťažkom z echinacey pri prvom pocite horúčky môže posilniť imunitný systém. To môže pomôcť pri celkovej liečbe infekcie, či zápalu.

Kajenské korenie

Ak máte horúčku, odporúča sa využiť aj silu kajenského korenia. Spôsobuje potenie, urýchľuje krvný obeh a tým pozitívne vplýva na urýchlenie priebehu choroby. Pri horúčke nezabudnite predovšetkým na odpočinok a dostatočný prísun tekutín, najlepšie postupne v menších dávkach (pri malých deťoch pomôže lyžička, alebo striekačka).

Vlažná sprcha

Pri horúčke môže pomôcť aj vlažná sprcha, alebo zábaly. Treba však ísť na to opatrne a hlavne postupne, v opačnom prípade môže spôsobiť chvenie a ešte viac zvýšiť teplotu. Teplotu vody regulujte postupne, k teplej pomaly pridávajte studenšiu len to tej miery, aby to pacientovi nebolo nepríjemné. Takýto postup pomôže telo mierne schladiť a upokojí unavené svaly.

 

Dostatok tekutín

Ako sme už spomínali, počas horúčky potrebuje telo viac vody na kompenzáciu zvýšenej teploty. Pacient by mal vypiť dostatok vody, aby nedošlo k dehydratácii. Okrem vody môže prijímať bylinné čaje, čerstvé ovocné a zeleninové šťavy, vývar a polievky. Tie sú zároveň zdrojom potrebných vitamínov a minerálov.

Odpočinok

Pretože boj s infekciou, či vírusom si vyžaduje veľa energie, mali by pacienti čo najviac odpočívať, aby pomohli telu rýchlejšie sa zotaviť. Zamerajte sa na osem až deväť hodín spánku za noc a pokojne aj viac. Spite toľko. koľko si vaše telo žiada s prestávkami na prijímanie tekutín, prípadne ľahšieho jedla.

 

Prevencia

Horúčke sa dá predchádzať znížením vystavenia infekčným chorobám a dostatočnými hygienickými opatreniami.

Umývanie rúk – Pravidelné dôkladné umývanie rúk je nevyhnutnosť. Umyte si nielen dlane, ale aj chrbát oboch rúk, miesta medzi prstami a pod nechtami. V prípade, že nemáte možnosť umyť si ruky, vždy noste so sebou dezinfekčný gél, alebo dezinfekčné vlhčené utierky. 

Rúško – Je účinným ochranným prostriedkom, ktoré bráni šíreniu patogénov kvapôčkovou infekciou a v závislosti od použitého materiálu môžete docieliť pomerne vysoký stupeň ochrany.

Nedotýkajte sa očí, nosa, ani úst!

Používajte ochranné rukavice.

 

 

Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

🔥 Dnes najobľúbenejšie

Našli ste v článku chybu?

Nahláste nám ju a pomôžte tak zlepšiť náš obsah.

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Dobré médiá, s. r. o., so sídlom: Plynárenská 1, 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov, IČO: 51 008 378, zapísanou v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Sro, vložka č. 121515/B na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.