Vedeli ste, že tento ZVYK zvyšuje riziko mŕtvice až päťnásobne? Stačí pritom len 30 minút denne!

Zdriemnutie viac ako pol hodiny počas dňa môže mať na naše telo katastrofálne následky.

Výskum prezentovaný na kongrese Európskej kardiologickej spoločnosti (ESC) naznačuje, že takýto zvyk môže viesť k poruchám srdca, ktoré zvyšujú riziko mŕtvice až päťnásobne.

Prečítajte si, prečo by ste si nemali dopriať „šlofíka“ počas dňa, ktorý trvá dlhšie ako 30 minút.

 

 

Portál portal.abczdrowie sa podelil o tieto užitočné informácie a dozviete sa ich v tomto článku.

Ako dlho by mal trvať denný spánok?

Štúdie španielskych vedcov sa zúčastnilo viac ako 20 000 ľudí.

Účastníci, ktorí pravidelne vypĺňali prieskumy o svojom zdraví a životnom štýle s osobitným dôrazom na obdobie nočného spánku a spánku počas dňa.

 

 

Pozorovania sa uskutočňovali viac ako tucet rokov a počiatočný priemerný vek subjektov bol 38 rokov.

Vedci rozdelili účastníkov do troch skupín – ľudí, ktorí cez deň nespali, ľudí, ktorí si zdriemli menej ako 30 minút a skupinu, ktorá spala cez deň viac ako pol hodiny.

Počas sledovaného obdobia bola diagnostikovaná fibrilácia predsiení u 131 ľudí.

 

 

Ukázalo sa, že problém sa vyskytoval dvakrát častejšie v skupine, ktorá deklarovala, že si zdriemla dlhšie ako 30 minút, v porovnaní so skupinou, ktorá si zdriemla kratšie.

Lekári pripomínajú, že fibrilácia predsiení zvyšuje riziko mozgovej príhody až päťnásobne.

V druhej časti štúdie boli vylúčení ľudia, ktorí počas dňa nespali, aby sa určila optimálna dĺžka spánku.

Ukázalo sa, že najnižšie riziko arytmie bolo v skupine, ktorej zdriemnutie bolo v rozmedzí 15-30 minút.

 

 

Predchádzajúce výskumy naznačili, že spánkové vzorce môžu hrať úlohu pri rozvoji fibrilácie predsiení.

Ukazuje sa, že zdriemnutie počas dňa by malo byť obmedzené na menej ako 30 minút a ľudia, ktorí bojujú s nespavosťou, by sa mali vyhýbať tomu, aby sa spoliehali na denný spánok, aby nahradili stratu spánku v noci, vysvetľuje doktor Jesus Diaz-Gutierrez z Univerzitnej nemocnice Juana Ramona Jimeneza v r . Huelva v Španielsku, autor štúdie.

Vedci uvádzajú, že mechanizmus týchto zmien môže vyplývať z narušenia cirkadiánneho rytmu – dlhší spánok počas dňa môže ovplyvniť poruchy spánku v noci, sťažiť zaspávanie a viesť k prebúdzaniu.

 

 

Toto nie je prvá štúdia, ktorá poukazuje na negatívny vplyv spánku na kardiovaskulárny systém.

Predtým „Hypertension“ publikoval analýzu naznačujúcu, že spánok môže byť rizikovým faktorom pre hypertenziu a mŕtvicu.

Analýza údajov od 360 000 pacientov, ktoré sú zhromaždené v Biobanke Spojeného kráľovstva ukázali, že ľudia, ktorí spia počas dňa, majú o 12 % vyššie riziko hypertenzie a o 24 % vyššie riziko mozgovej príhody.

Poruchy spánku zvyšujú riziko mŕtvice

 

 

Lekári zdôrazňujú, že správny spánok je často ignorovaný rizikový faktor pre rozvoj mnohých chorôb.

Nedostatok spánku môže mať pritom negatívny vplyv na krvný tlak, metabolizmus, hormonálne poruchy a oslabenie imunitného systému.

Jedna z najaktuálnejších štúdií vykonaných počas štvorročného obdobia na celkovej skupine takmer 60 000 ľudí ukázala, že chronický nedostatok spánku ovplyvňuje naše zdravie.

Premenlivé množstvo spánku aj jeho chronický deficit – menej ako päť hodín spánku za noc – boli charakterizované zvýšením rizika cievnych príhod a smrti.

 

 

Riziko prvej cievnej príhody bolo najvýraznejšie u ľudí s chronickým spánkovým deficitom o 47 % a vyššia úmrtnosť o 50 %.

Zdôrazňuje doktor Adam Hirschfeld, neurológ z kliniky PsychoMedic v Poznani.

Ľudia, ktorí spia menej ako päť hodín aspoň dvakrát týždenne, majú takmer trikrát vyššiu pravdepodobnosť infarktu – dodáva odborník.

 

 

Mnohé štúdie uvádzajú poruchy spánku ako jeden z kľúčových rizikových faktorov mozgovej príhody.

Ľudia, ktorí trpia poruchami spánku, majú výrazne vyššie riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody, vysvetľuje lekár.

Štúdia ukázala, že riziko mŕtvice zvyšuje nielen nedostatok spánku – menej ako päť hodín, ale aj jeho nadbytok – viac ako deväť hodín, dôležitá je aj kvalita spánku, problémy so zaspávaním a najmä výskyt spánkového apnoe.

 

 

Pre zdravie vašich ciev je lepšie zabudnúť na denný spánok

Štúdia vedcov z Karolinska Institute v Štokholme ukázala, že ľudia, ktorí spia menej ako päť hodín denne, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku ochorenia periférnych tepien.

Dôležité je, že sa zistilo, že ľudia, ktorí spia príliš dlho – viac ako osem hodín – sú vystavení riziku podobných komplikácií.

Príliš málo spánku je pre naše telo stresujúce, čo vedie k endoteliálnej dysfunkcii a chronickým zápalom v stenách tepien.

 

 

Príliš veľa spánku, podobne ako zdriemnutie počas dňa, sa často spája so zníženou fyzickou aktivitou, čo vedie k metabolickým poruchám, čím sa zvyšuje riziko vzniku obezity, hypertenzie alebo cukrovky.

Pre zdravie našich tepien by sme mali spať asi sedem hodín (medzi piatimi a ôsmimi hodinami) a zabudnúť na viac ako polhodinové zdriemnutie počas dňa.

Veľa zdravia!

Foto: pexels
Foto: pexels
Foto: pixabay
Foto: pexels
Foto: pexels
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie