Po bohatej úrode hlávkovej kapusty má každý pestovateľ v hlave otázku, ako uchovať zeleninu dlho zdravú a sviežu. V mnohých prípadoch je totiž uskladnená nesprávne a začne hniť. Vďaka týmto praktickým zlepšovákom z portálu shkola-zhyttia však ostane kapusta dlho čerstvá a svieža, ako keby ste ju práve odtrhli!
Kapustu si treba predovšetkým dobre pripraviť na uskladnenie a to nasledovným spôsobom.
Príprava
– Je potrebné zberať kapustu len vtedy, keď je v noci teplota v rozmedzí od +5 do 0 stupňov, ale keď neklesne pod nulu.
– Najlepšie je zvoliť suchý, nie daždivý deň.
– Hlávky odrezávajte výlučne ostrým nožom.
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
– Odstráňte maximálne 2 – 3 vrstvy horných listov, inak bude hlava hniť.
– Je potrebné hlávky starostlivo usporiadať, ponechať iba silné kusy, bez poškodenia, ktoré nemajú známky zamrznutia, ani napadnutia škodcom, či chorobami.
– Na zimu je treba uložiť kapustu do pivnice, ale priestor treba na to pripraviť. Ako podklad treba naukladať staré noviny, časopisy a lepenku. Tieto materiály dobre absorbujú vlhkosť, preto sú účinné v boji proti kondenzácii. Jedinou nevýhodou je, že ich treba raz za čas vymeniť za nové.
Zásady správneho skladovania
Vezmite si drevené debny s početnými bočnými otvormi a vložte do nich kapustné hlávky. Predtým však každú zabaľte do 3 – 4 vrstiev papiera. Vďaka tomu sa nebudú hlávky vzájomne dotýkať.
RADA: Nepoužívajte pre tento účel noviny, pretože je pravdepodobné, že sa tlačiarenský atrament dostane do zeleniny.
Podmienky skladovania
Optimálna teplota sa pohybuje od 0 do +2 stupne. Pri nižších teplotách môže kapusta zamrznúť, stratiť cenné látky, aj chuť. Vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať v rozmedzí 80 – 90 %.
Ak budete dodržiavať všetky tieto odporúčania, môžete si byť istí, že kapusta vydrží dlho ako čerstvá a nebude sa kaziť!
Trik s fóliou
Vďaka tejto metóde uskladnenia vám totiž vydrží kapusta celé mesiace a bude svieža a čerstvá!
Potrebujeme:
kapustu
potravinársku fóliu
Postup:
1. Po zbere kapusty ju nechajte chvíľu v miestnosti sušiť.
2. Ak potrebujete odstrániť poškodené listy zvrchu, nezabudnite utrieť kvapky vody pod nimi suchou handričkou alebo uterákom. Tým sa tiež odstráni nečistota spod listov.
3. Omotajte kapustovú hlávku potravinárskou fóliou, asi 3 – 4 vrstvami, pretože tá udrží vlhkosť potrebnú na to, aby bola kapusta svieža. Je veľmi dôležité, aby fólia zo všetkých strán úplne pokryla povrch kapusty.
Rada: Potravinárska fólia je vhodná na skladovanie v chladných priestoroch: v pivnici, na balkóne a pod. Pri izbovej teplote sa kapusta začne kaziť.
4. Dobre zabalenú kapustu vložte do pivnice, avšak len v jednej vrstve do regálu – neklaďte ich na seba.
5. Ďalší spôsob je ten, že kapustu ešte vložíte do plastového vrecka a zavesíte ju vedľa seba.
6. Ak skladujete kapustu v priestoroch, kde môže v závislosti od vonkajšej teploty klesnúť teplota pod 0 °C, treba ju v prípade mrazov premiestniť inam.
7. Teplota skladovania kapusty je ideálna okolo +1 °C pri vlhkosti 85 – 90%. Takto vydrží 180 – 270 dní.
Prajeme veľa šťastia!