Najjednoduchší recept na nakladanú kapustu sme našli na youtube. Nepotrebujete žiadny nálev s octom a vychutnávate si len pravú chrumkavú fermentovanú kapustu.
Potrebujeme:
Na 3 l pohár
3 kg jesennej kapusty
200 g mrkvy
10 ks celého čierneho korenia
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
5 borievok
3 bobkové listy
75 g hrubozrnnej soli
Na 1 kg kyslej kapusty
50 – 100 g mrkvy
1 PL hrubozrnnej soli
bobkový list
2 – 3 ks celého čierneho korenia
1 – 2 borievky
Postup:
1. Umyte si kapustu a odstráňte hlúb a poškodené listy.
2. Nakrájajte si ju na dlhé pásy s hrúbkou asi 3 – 4 mm. Keby ste ju nakrájali príliš na jemno, počas kvasenia by zmäkla.
3. Kapustu vložte do veľkej misy, pridajte soľ a rukami premiešajte aby kapusta pustila šťavu.
4. Mrkvu nastrúhajte na strúhadle na tenké prúžky.
5. Zmiešajte kapustu s mrkvou, pridajte čierne korenie, nové korenie a ešte trochu soli. Dobre premiešajte, aby sa tieto ingrediencie rovnomerne rozložili.
6. Kapustu preložte do nádoby umytej sódou bikarbónou a dobre ju opláchnite pod tečúcou studenou vodou. Po naplnení 1/3 zaváracieho pohára kapustu pomocou drevenej lyžice dobre utlačte a pridajte bobkový list, ktorý priložte k stene pohára.
Ak nemáte radi čierne korenie, nové korenie alebo bobkový list, nemusíte ich pridávať.
7. Na záver nalejte do pohára uvoľnenú kapustovú šťavu z misy. Nádobu zakryte viečkom bez toho, aby ste ho pevne utiahli a preložte pohár na tanier alebo podnos (počas kvasenia bude možno vytekať šťava).
8. Kapustu nechajte kvasiť 4 – 7 dní pri izbovej teplote (fermentačný proces sa začne nasledujúci deň). Počas kvasenia 2 až 3-krát denne popichajte kapustu na niekoľkých miestach špajdľou, aby sa uvoľnil oxid uhličitý. Ak by ste to nerobili, mohla by sa kapusta pokaziť, alebo by bola horká a páchnuca.
9. Za 4 – 5 dní môžete kapustu ochutnať. Ak je dostatočne kyslá, poháre môžete pevne uzavrieť a odložiť na chladné miesto do pivnice, komory alebo chladničky.
Prajeme dobrú chuť!