Bylinky sa v minulosti používali ako alternatívna medicína na liečenie chorôb a dokonca aj dnes lekári stále odporúčajú niektoré bylinky ako podpornú liečbu, pretože prispievajú k zlepšeniu zdravotného stavu.
Pri respiračných ťažkostiach vyskúšajte niektoré z nasledujúcich byliniek.
Rozmarín – výborná dezinfekciado domácnosti
Veľmi účinný dezinfekčný prostriedok, ktorého účinok je porovnateľný s dezinfekčnými prostriedkami, ktoré sa používajú v nemocniciach. Môže sa použiť na akýkoľvek povrch od skla cez porcelán až po drevo.
Potrebujete:
3 hrste rozmarínových listov
1 hrnček vody
Postup:
Nasypte rozmarín do horúcej vody. Zahrievajte na plameni, nechajte prebublávať (nevarte), kým nie je voda tmavá. Sceďte do misy a nechajte vychladnúť. Pomocou hubky naneste kvapalinu na všetky plochy, ktoré chcete dezinfikovať.
Oregano: zlikviduje kašeľ, nádchu aj bolesť hrdla!
Bolesť hrdla, nepríjemný kašeľ, či nádcha. Choroba, ktorá sa dá liečiť, no napriek tomu je nepríjemná a boli by sme asi všetci šťastní, keby sa nám oblúkom vyhla. V rámci prevencie je vhodné konzumovať stravu bohatú na vitamíny a minerály, dodržiavať hygienu rúk a pomôže aj pohyb na čerstvom vzduchu. Ak na vás však predsa len nejaký ten bacil sadne, v kuchyni nájdete skvelého prírodného pomocníka, o ktorom ste možno doteraz ani netušili. Je to práve oregano.
Oregano je bylinka, ktorá je charakteristická svojou silnou vôňou a je výborná pri dochucovaní pokrmov. Okrem toho má však aj liečivé vlastnosti. Je bohatá na vitamíny A, C, E a K, obsahuje vápnik, mangán, niacín, železo, horčík, luteín, pôsobí antisepticky a má tiež antibakteriálne účinky.
Oreganový čaj
Prvá pomoc pri prechladnutí a najmä kašli.
Potrebujeme:
5 ČL sušených oreganových listov
3 poháre vody
med
citrón
Postup:
Vodu nechajte zovrieť a zalejte ňou sušené oregano. Nechajte 5 minút lúhovať, potom čaj preceďte a dochuťte medom a citrónom. Pre ešte lepší účinok môžete oregano kombinovať s tymianom, ktorý je tiež výborným prírodným pomocníkom pri liečbe dýchacích ťažkostí.
Koreň sladkého drievka
Má antivírusové a antibakteriálne vlastnosti, vďaka ktorým je vynikajúci pri prevencii pľúcnych chorôb. Tento koreň slúži ako prostriedok na vykašliavanie, ktorý znižuje podráždenie hrdla a čistí zapálené sliznice.
Tymian
Je veľmi účinný pri vírusových a bakteriálnych infekciách. Esenciálne oleje tymiánu sa dajú považovať za prírodné antibiotikum.
Tymiánový sirup: toto robíme, keď hlieny schádzajú na priedušky a treba urýchlene vykašliavať. 20 dag cukru (je miešam hnedý s bielym, prípadne dám len polovicu a druhú nahrádzam medom po varení) varíme cca 20 min s 1/4 l vody, potom do toho vsypeme celý sáčok sušeného tymiánu (ja používam 14 g Kotányi), necháme to tak do vychladnutia a scedíme. Vznikne z toho hustejší sirup, ktorý chutí aj deťom a mne veľmi pripomína sirupy proti kašľu z lekárne – len je to neporovnateľne lacnejšie a podľa mojich skúseností aj účinnejšie.
Eukalyptus
Táto rastlina so špecifickou arómou je jedným z najúčinnejších čistiacich prostriedkov dýchacích ciest. Tiež zabraňuje preťaženiu a podráždeniu dutín.
Divozel
Koncentrát z listov a kvetov tejto rastliny má schopnosť zlepšiť celkové zdravie pľúc. Čaj pripravíte tak, že 1 PL sušenej rastliny zalejete prevarenou vodou.
Šalvia
Ak máte bolesti hrdla alebo kašeľ, kľúčom k tej správnej liečbe je šalviový čaj. Esenciálny olej zo šalvie je pre dýchacie cesty veľmi prospešný.
Šalviu môžete použiť vo forme obkladu na choré mandle, bolesti hrdla či zápaly. Pri zápale ďasien alebo ústnej dutiny sa používa čaj zo šalvie ako kloktadlo alebo sa nanáša na vatový tampón a ten sa prikladá na boľavé miesto
Pri chrípke alebo pri prechladnutí sa pije šalviový čaj . Šalviový čaj podporuje imunitu a uvoľňuje hlien, ktorý sa ľahko vykašliava.
Mäta prieporná
Je to mimoriadny antioxidant, ktorý bojuje proti prechladnutiu a zlepšuje dýchanie.
Oman pravý
Táto rastlina je charakteristickým antibakteriálnym pomocníkom pri prevencii proti pľúcnym chorobám.
Koreň divého zeleru (Ligusticum porteri)
Obsahuje gáfor, ktorý prispieva k posilneniu pľúc. Zlepšuje tiež dýchanie a zmierni podráždenie dýchacích ciest.
Zdroj: grandmaremedy.com
Bonus: zázračný Nádchovník
Ide o nenápadnú rastlinu podobnú mäte pieprnej a mnohí ľudia ju pre jej nenáročnú starostlivosť a vždyzelené listy majú v obývačke ako obľúbenú izbovú rastlinu. Rastlina s latinským názvom Plectranthus amboinicus však dokáže omnoho viacej, ako si myslíte. V skutočnosti vaše dýchacie cesty lieči už len tým, že ju máte doma. My vám však poradíme perfektné tipy, ako jej silu znásobiť. Naučte sa ako na to a na kvapky do nosa či sirupy proti kašľu môžete na celú sezónu zabudnúť.
Čo rastlina dokáže?
- Uvoľňuje dýchacie cesty – pri príznakoch chrípky a prechladnutia požmoľte pár lístkov v ruke a inhalujte.
- Eliminuje baktérie a vírusy v miestnosti, v ktorej sa nachádza.
- Pomáha lepšie spať, zlepšuje celkovú kvalitu ovzdušia.
- Perfektný prírodný liek proti alergiám.
- Dokáže perfektne nahradiť kvapky do nosa a sirupy proti kašľu – nemá vedľajšie účinky.
- Prírodný repelent proti muchám a komárom.
- Perfektne ochutí jedlá a nápoje – výborný na čaj.
- Odvar z tejto rastliny sa používa na liečbu poranení kože, kožných infekciách, popálenín a pri rýchlejšom hojení jaziev. Blahodárne pôsobí aj na zmiernenie príznakov reumy.
Ako ho využiť?
Na kúrenie a dýchanie
Liečivé silice môžete ako prvú pomoc inhalovať, a to tak, že budete vdychovať vôňu listu, ktorý môžete mať neustále pri ruke vo vrecku alebo ktorý si môžete napríklad položiť vedľa hlavy na vankúš. Niekoľko lístkov môžete tiež hodiť do nádoby s vodou a nechať ich odparovať na kúrení. Bude sa vám omnoho lepšie spať.
Čaj
Pripraviť si z tejto rastliny je to najjednoduchšie, čo s ňou môžete urobiť. Stačí len listy zaliať vodou teplou okolo 80 stupňov Celzia a nechať päť minút lúhovať. Potom čaj vypite.
Liečivý sirup z rýmovníku na dva spôsoby
Ja uprednostňujem verziu za studena
Potrebujeme:
Uzatvárateľnú sklenenú nádobu
Aspoň 50 väčších lístkov rýmovníka – čím viac, tým lepšie
Cukor krupicu (podľa veľkosti pohára a množstvo listov cca 759 g až 1 kg)
Citrón, limetka, pomaranč – podľa chuti
citrónovú šťavu
Postup:
Lístky zľahka opláchneme v studenej vode a pokrájame na polovičky, tak dopomôžeme k tomu, aby sa uvoľnilo čo najviac šťavy. Citrón, limetku alebo pomaranč (podľa chuti) dôkladne vyumývame aj so šupkou nakrájame na plátky. Potom už je to veľmi jednoduché, do čistého pohára striedavo vrstvíme lístky, cukor, citrónovú šťavu a citrusy až kým nádoba nie je celkom plná. Len zavrieme a necháme stáť za oknom.
Počas niekoľkých týždňov by ste mali pozorovať, že sa cukor rozpúšťa, podľa potreby prípadne môžete zľahka premiešať a zase utlačiť. Obsah pohára pravidelne kontrolujeme, dávame pozor, aby sa na povrchu nezačala tvoriť pleseň. Keď je obsah nádoby kompletne tekutý, scedíme cez plátno a dobre vyžmýkame. Uchovávame v komore. Sirup nedráždi žalúdok, pomáha uvoľniť dutiny, je neuveriteľne silný pri zápaloch hrdla, priedušiek a ďalších jesenných a zimných neduhoch.Dávam lyžičku 3 x denne. Pridávam aj do čajíka, jogurtu, ovsených vločiek. Deťom veľmi chutí! :-)