Najzásadnejšia je v čase šírenia koronavírusu hygiena rúk. Dôležitý je aj prísun vitamínov a dostatok pohybu. Logicky by ste sa mali vyhýbať s kontaktu s chorými ľuďmi, najmä tými, ktorých trápi kašeľ. Niektorí ľudia však v domnienke, že robia správne všetky hygienické návyky, robia chyby.
Tieto hygienické návyky robia ľudia najčastejšie zle
Ľudia sa sprchujú veľmi často
Možno to znie čudne, ale tým, že sa budete sprchovať viackrát denne, si môžete takisto ublížiť. Podľa štúdií, ktoré zverejnila Columbijská univerzita, časté sprchovanie vysušuje vašu pokožku, ktorá zostáva popraskaná a náchylnejšia na baktérie. Experti preto odporúčajú dať si sprchu len raz denne.
Neumývajú si ruky pred toaletou
Baktérie môžu byť nielen na toalete, ale v celom dome. Preto, ak ste si pred použitím toalety neumývali dlhšie ruky, nezabúdajte na to. Niekedy je to ešte dôležitejšie ako umývanie rúk po toalete.
Nesprávne splachovanie toalety
Ľudia väčšinou splachujú toaletu ukazovákom a to tak, že sa bruškom prsta dotýkajú gombíka. Robia to nesprávne. Správne by ste sa mali dotýkať stredom prsta, aby sa baktérie nedostali pod váš necht.
Nesprávne si umývajú ruky
Ak sa vám v obchodoch neušlo antibakteriálne mydlo nezúfajte. Postačí aj to obyčajné, zo všetkého najdôležitejšia je technika umývania rúk. Okrem toho dbajte na to, aby ste mali svoj vlastný uterák.
Návod na to, ako si správne umývať ruky poskytla aj Svetová zdravotnícka organizácia:
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
Nenosia ochranné rúška
Ak ho máte, neváhajte ho používať vždy, keď idete von z domu. Rúško slúži na ochranu vás aj ostatných ľudí. Mnohým sa ochranné rúška v lekárňach neušili, máme pre vás teda jdnoduchý návod, ako si jednoduché rúško vyrobiť aj doma. Samozrejme, nejde o takú účinnú ochranu, ako pri rúškach z lekárne, ale každá ochrana je lepšia, ako nič!
Jednoduchý návod, ako si vyrobiť ochranné rúško doma
Toto rúško je vyrobené zo 100% bavlnenej látky.
Ak budete nosiť rúška, nedotykajte sa ich rukami. Keď prídete domov, tak dať dolu tak, že odzadu za šnúrky. Rúško je potrebné po každom použití dezinfikovať (oprať a preželhliť).
https://www.facebook.com/tvorivamama/photos/a.535427976583533/2593750957417881/?type=3&theater
Video postup:
Chodia medzi ľudí
Buďme k sebe zodpovední a pokiaľ nutne nemusíme, ostaňme doma. Ak predsalen musíte vyjsť do obchodu či lekárne, nezabúdajte na ochranné prvky – rúška a rukavice. Chráňme sa nazvzájom!
autor: Klaudia Fiolová, Dobré noviny
Bonus: vyrobte si domácu dezinfekciu do domácnosti aj na na ruky
Zmes na dezinfekciu a odstránenie nečistôt z rôznych povrchov
Tento domáci prípravok, vyčistí mikroorganizmy a iné nečistoty na akomkoľvek povrchu v domácnosti aj v záhrade. Navyše vás iste poteší, že vám jeho výroba zaberie maximálne päť minút a budete potrebovať len dve ingrediencie.
Ja ju používam na povrchy v kúpeľni, kuchyni, na kľučky aj klávensice na počítačoch.
Namiešanú zmes v rozprašovači uchovávajte tak, aby sa k nej nedostali malé deti…
Potrebujeme:
100 ml peroxidu vodíka
10 kvapiek prírodného citrónového alebo limetkového esenciálneho oleja – tie pôsbia proti sezónnym vírusom a likvidujú aj baktérie (môžete použiť aj pár kvapiek tea tree oleja, ktorý účinkuje aj proti plesniam)
1 fľašku s rozprašovačom
Postup:
Všetko nalejte do fľašky a pretrepte. Už len stačí nastriekať na plochy, ktoré chcete vydezinfkovať a zotrieť papierovou utierkou alebo handričkou..
Antibakteriálny gél na ruky
Potrebujeme:
čistý alkohol
esenciálne oleje: tea tree, levanduľový,
aloe vera gél
dávkovač s pumpičkou alebo uzatvárateľnú plastovú fľaštičku
Postup:
Fľaštičku, alebo dávkovač si naplníme do 1/3 alkoholom a pridáme 15 kvapiek oboch esenciálnych olejov. Zvyšok nádobky doplníme aloe vera gélom. Dôkladne pretrepeme a môžeme používať. Vďaka tomuto gélu budú vaše ruky dokonale čisté. Alkohol hubí choroboplodné zárodky a esenciálne oleje pôsobia dezinfekčne a antisepticky. Aloe vera sa zas postará o hydratáciu pokožky.