Som veľmi vďačná pani z našej dediny, ktorá mi toto poradila. Mám veľké bolesti kĺbov a mám aj kostné výrastky, ktoré už niekoľkokrát aj chirurgicky odstraňovali, no vždy sa opäť ozvali veľké bolesti. Mám už 65 rokov a hoci by si niekto povedal, že bolesti sú v takom veku už súčasťou života, ja stále hľadám spôsoby, ako si pomôcť. Pani od nás z dediny mi poradila kostihoj. Zbieram ho vždy v októbri na záhrade (rastie mi stále na tom isto mieste a kedysi som si aj myslela, že to je chren). Urobila som si tinktúru a verte alebo nie, mne sa polepšilo už o pár hodín. Bolesti sú oveľa menšie, pre mňa je to skutočný zázrak a pomohla aj manželovi!
Ako na to?
Vykopte koreň, očistite od zeminy a ešte čerstvý ho len nakrájajte a naložte do alkoholu alebo do alpy či lesany. Nechajte 2 týždne lúhovať normálne pri izbovej teplote. Potom používame na potieranie boľavých miest. Ja som dala aj svokre jeden pohár a veľmi jej pomohol s boľavým zápästím. Ak nemáte možnosť získať kostihoj, pýtajte si v lekárni maste alebo tinkúry s touto bylinkou.
Elena V.
Čo by ste o kostihoji mali vedieť?
Kostihoj lekársky (Symphytum officinale) – táto rastlina si v plnej miere zaslúži svoj názov. Je totiž skutočným elixírom z prírody na boľavé kosti, kĺby aj natrhnuté svaly.
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
Dokonca, aj v záhrade je to hotový nezmar, stačí ho zasadiť raz a máte ho na celé roky. Ak ho nájdete ne nejakom mieste vo voľnej prírode, pokojne sa tam vráťte aj o rok. Kostihoj tam bude na vás čakať.Najlepšie je však na nenápadnej rastline to, že účinkuje skutočne rýchlo, pri pravidelnom užívaní sa vaše problémy zlepšia už o tri dni!
Čo dokáže kostihoj?
Urýchľuje hojenie všetkých nekrvácajúcich (zatvorených) poranení pohybového aparátu (zlomeniny, vyvrtnutia, vykĺbenie).
Zázrak na reumatické problémy a DNU.
Urýchľuje hojenie jaziev.
Pomáha pri paradentóze, zápaloch ústnej dutiny.
Úľava od bolesti kolien a kĺbov.
Pomáha pri kostných výrastkoch.
Výborný je na kŕčové žily a pri nedostatočnom prekrvení končatín.
Ako a kedy zberať?
Nie je jedno, kedy kostihoj zberáte. Účinná látka alatonín (látka na hojenie rán) je v koreni najsilnejšia začiatkom jari, v lete klesá a opäť na jeseň prudko vystúpa. Hovorí sa dokonca, že okolo októbra je hladina liečivej látky v koreni najvyššia. V týchto mesiacoch teda zberáme koreň. Slizovitý koreň jednoducho vykopeme, umyjeme a osušíme. Potom rozložíme v jednej vrstve a usušíme na slnku alebo v rúre pri teplote 40-50 stupňov.
Od apríla do jesene je úroveň účinnej látky vyššia v kvetoch, púčikoch a výhonkoch, v listoch je najvyššia počas kvitnutia kvetov. Všetky tieto časti jednoducho zozbierame a necháme usušiť ako všetky ostatné bylinky.
Ako ho použiť?
Najčastejšie sa sušený kostihoj používa vo forme čaju alebo obkladov.
Čaj – pripravíte skutočne jednoducho a rýchlo. Stačí jedna lyžička prášku zo sušeného koreňa (stačí ho zomlieť v mlynčeku na kávu) nechať lúhovať v 250 ml vriacej vody, 5 minút. Pijeme 1-2 x denne ale maximálne po dobu jedného mesiaca.
Obklad – Prášok z koreňa zmiešame s vodou a bravčovou masťou tak, aby nám vznikla konzistencia pasty. Nanesieme ju na gázu, priložíme na boľavé miesto a zakryjeme fóliou. Necháme pôsobiť cez noc.
Tinktúra – čerstvý koreň nakrájame, vložíme do pohára a zalejem alkoholom. Necháme lúhovať pri izbovej teplote a sem-tam premiešame. Po dvoch týždňoch je tinktúra pripravená. Používame ju na potieranie boľavých miest.
Na bolestivé miesta sa dá použiť ak kaša z česrtvých listov, avšak len počas kvitnutia.
Chcete ho mať doma? Žiaden problém!
Stačí, ak do pôdy zasadíte kúsok koreňa. Kostihoj sa rýchlo uchytí a keď raz vyrastie, bude vám na tom istom mieste rásť celé roky. Dobre sa mu darí aj v bežnej pôde, ak mu však chcete pomôcť, dajte mu kompost a humus, odvďačí sa vám rýchlym rastom.