Ak nás prekvapí náhla bolesť a nemáme poruke pomoc v podobe tabletiek, kvapiek či iných produktov z lekárne, často si musíme pomôcť tak, ako sa dá. Kedže sa s podobnými problémami museli vysporiadať aj naši predkovia, naučili sa naplno využívať liečivú silu prírody. Rovnako, tomu bolo aj v prípade veľmi častého a obzvlášť bolestivého problému – intenzívnej bolesti ucha!
Táto bolesť môže byť spôsobená rôznymi príčinami. Od zápalov, cez mechanické poranenie až po iné ochorenia, ktoré sa môžu prejavovať aj nepríjemnou bolesťou uší. Prinášame vám prírodné metódy, ktoré dokážu nepríjemnú bolesť zmierniť a často pomôžu vyliečiť samotný problém. Je však potrebné vedieť, ako ich použiť, inak vám môžu viac uškodiť, ako pomôcť.
Cesnak
Cesnak používame na liečbu mnohých problémov a naše babičky ho poznajú aj ako prostriedok na liečbu nepríjemnej bolesti v uchu. Najčastejšie počúvame a čítame o tom, že strúčik cesnaku je dobré zastrčiť priamo do ucha. Má to však aj svoje ALE.
Strúčik cesnaku skutočne pomáha, ale treba vedieť ako kedy pomáha. V prípade, že trpíte rozsiahlym zápalom, cesnak ani iné babské recepty vám nepomôžu a je nutné vyhľadať odbornú lekársku pomoc. V prípade slabších, až stredne silných bolestí je však možné cesnakovú kúru úspešne použiť, dôležité však je strúčik nezatláčať nasilu do ucha – mohli by ste mechanicky poškodiť zvukovod. Tiež nikdy nechoďte s cesnakom spať – mohol by vám zapadnúť dovnútra ucha a potom ho už vyberiete len s lekárskou pomocou. Kontakt cesnaku s pokožkou tiež môže spôsobiť veľmi nepríjemné podráždenie pokožky. Je preto dobré cesnak zabaliť do gázy a hneď, keď pocítite nepríjemné pálenie, radšej ho vyberte. Tiež ho nenechávajte v uchu dlho.
Cibuľa
Rovnako, ako v prípade cesnaku, aj cibuľa sa oddávna používa na zmiernenie a liečbu bolestí ucha. Používa sa jednak cibuľová šťava – ktorej niekoľko kvapiek sa nakvapká priamo do ucha, alebo aj rozkrojená cibuľa pripevnená pomocou gázy na ucho.
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
Olivový olej
Využitie olivového oleja na zmiernenie a liečbu zápalov ucha pochádza z južných krajín, kde sa olivy oddávna pestovali. Olivový olej má analgetické a protizápalové účinky a v prípade bolesti ucha sa používa vždy zohriaty olivový olej – teplota totižto posilňuje liečivé vlastnosti oleja. Teplý olej naneste na vatový tampón a vložte do ucha – nie však príliš hlboko. Tampón nenechávajte v uchu príliš dlho a počas dňa ho viackrát vymeňte, pretože najlepšie účinky má práve vtedy, keď je teplý.
Soľ
Soľ patrí tiež medzi prírodné recepty proti bolesti ucha. Soľ nasypte do hrnčeka a zohrejte. Potom nasypte do čistého kúska látky (dostatočnej hustej, aby sa z nej soľ nesypala). Látku dobre zaviažte a priložte si ju k uchu. Rovnako môžete použiť aj ryžu. Ryžu nasypte do ponožky a vložte na niekoľko sekúnd do mikrovlnky. Potom si tento teplý vankúšik priložte k uchu.
Pozor:
Ak bolesti pretrvávajú, alebo sa dokonca stupňujú, vyhľadajte lekársku pomoc.
Uvedené metódy fungujú najlepšie v prípade okamžitej liečby, kedy je problém ešte v zárodku a nie je rozvinutý. Ak sa zápal už veľmi rozšíril, je potrebná odborná liečba.
zdroj: healthylivonghouse