zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Stačí, ak ich zaradíte do jedálnička a necháte robiť svoju prácu: 10 potravín, ktoré spaľujú tuk na počkanie!

Sú potraviny, ktoré je dobré mať zaradené vo svojom jedálničku, a to hneď z viacerých dôvodov. Aj kyslá kapusta dokáže s telom urobiť hotové zázraky, no toto ste o nej pravdepodobne nevedeli ani vy.

Snom každej ženy je dokonale štíhla postava. No nejde iba o ženy, ale aj mnohým mužom záleží na tom, aby brucho nenapínalo gombíky na košeli a aby si nemuseli kupovať oblečenie čoraz väčšej veľkosti. Jedno však majú muži aj ženy spoločné. Všetci by sme boli radi, keby sa to dalo dosiahnuť bez veľkej námahy. Väčšina ľudí totiž radšej ochutnáva rôzne dobroty, ako cvičí. Čo tak teda zážitok z jedla spojiť s chudnutím? Nie je to nič nemožné!

10 potravín, ktoré vám pomôžu schudnúť

Športovanie a cvičenie má síce svoj význam, no vyskúšať môžete aj účinné spaľovače tukov. Nemusíte sa trápiť žiadnymi diétami. Tieto potraviny sa postarajú o to, aby ste sa dobre najedli a pritom budú doslova pohlcovať tuky. Od vysnívanej váhy a konfekčnej veľkosti vás teda delí iba krok.

1. Kyslá kapusta

Kapusta je vitamínová bomba, čím pomáha nielen pri budovaní imunity, ale aj pri chudnutí má veľký význam! Je zdravá a pritom dokáže telo zasýtiť na dlhší čas vďaka vysokému obsahu vlákniny. Podporuje metabolizmus a vďaka obsahu antioxidantov podnecuje odstraňovanie toxínov z organizmu. Zároveň však funguje ako šikovný spaľovač tukov a dopomôže vám k štíhlemu brušku. Odporúča sa ku pridávať k mastnému mäsu, pretože neutralizuje tuky, a je hotovým požieračom tukov. Dokáže tiež zabraňovať aj nebezpečnému ukladaniu tukov okolo vnútorných orgánov. Okrem kapusty však existujú ešte mnohé ďalšie potraviny, ktoré sú pre tých, ktorí sa snažia schudnúť, hotovým zázrakom!

2. Vajcia

Varené vajíčko alebo volské oko zaženie hlad, a pritom nespôsobuje nárast telesnej hmotnosti a obsahuje vitamíny, minerály a najmä bielkoviny. Zároveň obsahujú užitočné látky, ktoré podporujú odbúravanie tukov. Ak sa snažíte schudnúť, je tiež dobré dať si ich v kombinácii so špenátom a olivovým olejom.

Vajcia podporujú odbúravanie tukov a pokiaľ ich nekonzumujete príliš často, nezhoršia vám ani hladinu cholesterolu v tele.
Vajcia podporujú odbúravanie tukov a pokiaľ ich nekonzumujete príliš často, nezhoršia vám ani hladinu cholesterolu v tele. Foto: Pixabay

3. Škorica

Ani milovníci sladkého nemusia zúfať. Pri chudnutí pomáha aj voňavá škorica, ktorá sa pridáva najmä do sladkých jedál. Má schopnosť štiepiť tuky a cukry a podporuje trávenie, čím sa podieľa na chudnutí. Môžete ju vyskúšať pridať do bieleho jogurtu, tvarohu alebo do mlieka. Odporúča sa aj v kombinácii s ovocím.

4. Chilli

Pre tých, ktorí majú radi pikantné jedlá, je tu spaľovač tukov ukrytý v známom chilli. Vďaka kapsaicínu, ktorý obsahuje, podporuje výdaj energie a môžete ho konzumovať napríklad pre tým, ako začnete cvičiť či športovať.

5. Zázvor

Využíva sa už dlhé roky a stále má svoje nezastupiteľné miesto v každej domácnosti, no aj pri chudnutí. Podporuje trávenie a pomáha telu efektívnejšie využiť živiny, ktoré získava z potravy. Prispievak rýchlejšiemu fungovaniu metabolizmu, vďaka čomu chudnete.

Zázvor a citróny pomáhajú nielen pri prechladnutí, ale aj vtedy, keď sa snažíte schudnúť.
Zázvor a citróny pomáhajú nielen pri prechladnutí, ale aj vtedy, keď sa snažíte schudnúť. Foto: Pixabay

Ďalšie potraviny, ktoré vám pomôžu so spaľovaním tukov, zatiaľ čo vy ich budete s chuťou konzumovať, nájdete na druhej stane.

[page-break]

6. Biely jogurt

Jogurt obsahuje vápnik a bielkoviny zlepšujú črevnú mikroflóru. Na chudnutie je však dobrý až vtedy, ak obsah tuku v ňom nie je vyšší ako 2%.

7. Červená fazuľa

Obyčajná lacná potravina, v ktorej sú obsiahnuté ľahko stráviteľné bielkoviny, vitamíny a minerály. Málokto však o nej vie, aká účinná je pri chudnutí. Vzhľadom na vysoký obsah vlákniny zlepšuje trávenie a pomáha aj ako prevencia chronickej zápchy.

8. Olivy

Nikomu chutia, inému nie, no faktom ostáva to, že ak sa snažíte strážiť si hmotnosť, môžu vám byť nápomocné. Desať olív denne alebo lyžica olivového oleja prispievajú k lepšiemu vstrebávaniu tukov a soli. Pomáhajú tiež k lepšiemu fungovaniu žalúdka.

Aj si strážite hmotnosť, olivy vám s tým pomôžu.
Aj si strážite hmotnosť, olivy vám s tým pomôžu. Foto: Pixabay

9. Mandle

Odborníci na zdravú výživu a chudnutie radia, aby ste jedli radšej menšie porcie a častejšie. Zabránite tým tomu, že po niekoľkých hodinách hladovania a držania sa svojej diéty to už nevydržíte a prepadne vás obrovský hlad, takže následne zjete čokoľvek. Jedným z malých jedál počas dňa môžu byť mandle, ktoré sú plné vlákniny a sú vhodné najmä ako olovrant.

10. Citrón

Väčšina ľudí si by toto kyslé ovocie surové nejedla ani za nič, no vždy sa dá pridať do čaju alebo do vody. Hneď ráno tak môžete naštartovať svoj metabolizmus a navyše má pre vás aj antioxidačné účinky. Spomedzi ovocia sa tiež pri chudnutí osvedčil aj ananás.

Najlepšie tipy pre zdravie