zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Pivo chráni obličky, znižuje cholesterol, posilňuje kosti a zlepšuje pamäť: Toto je 10 dôvodov, prečo si dopriať zlatistý mok!

Pivo všetci z nás dobre poznáme. Ide o alkoholický nápoj, ktorý zvyčajne pijeme ku konkrétnym jedlám.

Platí to zvlášť pre ľudí v Európe. Pivo má vyšší obsah bielkovín a vitamínov skupiny B ako víno.

Množstvo antioxidantov je porovnateľné s vínom.

 

 

Chmeľ, jedna z hlavných zložiek piva, je nadmieru bohatým zdrojom flavonoidov, ktoré sú veľmi silnými antioxidanty.

Je dobré tiež vedieť, že pivo je extrémne dobrým zdrojom minerálov, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri mnohých metabolických procesoch.

Keď sa pivo pije v primeranom množstve (viď koniec článku), môže prispieť k posilneniu vášho zdravia a to hneď vo viacerých smeroch.

Chráni obličky

 

Pivo môže pomôcť udržiavať vaše obličky a močové cesty zdravé. Súčasná štúdia ukázala, že pivo má na obličky vskutku blahodarné účinky.

V skutočnosti, jedno malé pivo znižuje riziko vzniku obličkových kameňov až o 40 %!.

Znižuje cholesterol

Pivo tiež dokáže znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

Potrebujete vedieť nasledovné:

Rozpustná vláknina nachádzajúce sa v pive výrazne znižuje LDL cholesterol, teda ten zlý cholesterol.

Dodáva vitamíny skupiny B

 

 

Pivo zvyšuje hladinu vitamínov skupiny B v tele. Podľa expertov, tento nápoj obsahuje niekoľko dôležitých vitamínov skupiny B, ako sú B1, B2, B6 a B12.

Výskumy tiež ukazujú, že konzumenti piva majú až o 30% vyššiu hladinu vitamínu B6 než ľudia, ktorí ho nepijú. V porovnaní s konzumentov vína, je táto hladina až dvojnásobná!

Nezabúdajte tiež na to (hlavne vegetariáni), že pivo je výdatným zdrojom nepostrádateľného vitamínu B12.

Posilňuje kosti, predchádza osteoporóze

 

 

Pivo pre silné kosti!  Áno, štúdie potvrdzujú, že zvýšený obsah kremíka v pive účinne prispieva k lepšej hustote kostí a predchádza tak osteoporóze.

Odstraňuje nespavosť

 

 

Pivo skvele funguje proti nespavosti. Za tento svoj účinok vďačí látkam laktoflavín a kyseline nikotínovej, ktoré sa obe v pive hojne vyskytujú a dokážu podporovať zdravý spánok.

Podľa expertov, konzumenti piva majú o 40% až 60% nižšie riziko srdcového infarktu v porovnaní s ľuďmi, ktorí ho nepijú.

Znižuje riziko krvných zrazenín

Pivo je tiež skvelé pre predchádzanie vzniku nebezpečných krvných zrazenín. Odborníci tvrdia, že pivo obsahuje účinné látky, ktoré bránia vytváraniu krvných zrazenín. Tie totiž môžu viesť k trombózam spôsobujúcich mozgovej mŕtvice alebo iných vážnych zdravotných komplikácií.

Zlepšuje pamäť

 

 

Experti poukazujú na to, že pivo má potenciál zvyšovať kapacitu vašej pamäti.

Nedávna štúdia ukázala, že konzumenti piva vykazujú oveľa nižšie riziko Alzheimerovej choroby a demencie ako tí, čo pivo nikdy nepijú.

Redukuje stres

 

 

Tento nápoj vám zaručene pomôže bojovať so stresom.

Skupina vedcov z Univerzity v Montreale zistila, že už 2 poháre piva denne (2 x 2,5 dcl) dokážu znížiť stres a pocity úzkosti v zamestnaní.

Samozrejme, treba ho piť až po pracovnej dobe, nie pred alebo počas nej.

Zlepšuje kvalitu pokožky

 

 

Posledným, ale o nič menej dôležitým prínosom pitie piva, je jeho vplyv na pokožku, ktorú robí vzhľadovo mladšie a krajšie.

Odborníci potvrdzujú, že niektoré vitamíny v pive dokážu regenerovať pokožku a majú navyše vplyv aj na jej pigmentáciu.

S pivom sa vaša pokožka stáva hladšou a hebkejšiu.

Našťastie čoskoro bude víkend, takže viete, čo máte robiť. Vyrazte večer do najbližšieho podniku na jedno. Ale len jedno, maximálne dve!

Koľko pív denne?

Optimálne množstvo je 1 malé pivo ale pozor, nie každý deň! Najlepšie urobíte, keď si dáte pivo asi každý druhý deň. Takéto množstvo piva pôsobí na srdce a cievny systém najúčinnejšie.

Tmavé je ešte zdravšie

Pri výrobe tmavého piva sa využívajú tmavé slady a tie sú bohatšie na antioxidanty. Z tohto pohľadu je preto tmavé pivo pre organizmus priaznivejšie – lepšie ho prečistí.

Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie